2012. március. 27. 17:37 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 27. 17:37 Világ

Amerika rakétapajzsot tervez Ázsiában és a Közel-Keleten is

Az Egyesült Államok az európaihoz hasonló regionális rakétavédelmi pajzsot kíván létrehozni Ázsiában és a Közel-Keleten is - jelentette ki Madelyn Creedon, az amerikai védelmi minisztérium helyettes államtitkára.

Ez a szándék tovább bonyolíthatja az Egyesült Államok Oroszországgal és Kínával fennálló viszonyát. Mindkét ország attól tart ugyanis, hogy a rakétapajzs miatt hátrányokat szenved a biztonsága, noha Washington azt állítja, hogy a rendszer célja az olyan államokkal szembeni védelem, mint Irán és Észak-Korea. 

Ázsiában az amerikai rakétavédelmi tervek szerint két háromoldalú tárgyalássorozatra támaszkodnak, az egyikben az Egyesült Államok mellett Ausztrália és Japán, a másikban Japán és Dél-Korea vesz részt. Creedon, a Pentagon a globális stratégiáért felelős helyettes államtitkára erről hétfőn egy, az amerikai védelmi minisztérium rakétavédelmi ügynöksége társrendezésében megtartott konferencián beszélt. 

A rakétapajzsok megvédhetnék a szomszédos országokat az iráni és az észak-koreai fenyegetéstől és egyúttal segíthetnék az Egyesült Államokat is a védekezésben, ha a két ország stratégiai rakétákra tesz szert. Európában a modell a "szakaszos alkalmazkodó megközelítés" elvére épülne. A rendszer részei lennének a Lengyelországba és Romániába telepítendő elfogó rakéták, egy törökországi radar és a Spanyolországban állomásoztatott, Aegis osztályú rombolók.

Moszkva attól tart, hogy 2020-ra a pajzs annyira hatékonnyá válhat, hogy megkérdőjelezheti az orosz nukleáris elrettentő erő hitelességét. Oroszország ezért kilátásba helyezte, hogy a rendszeren áthatolni képes rakétákat fejleszt ki, és hogy célba veszi annak alkotóelemeit. Szakértők szerint Peking még Moszkvánál is határozottabban ellenezné, hogy rakétapajzsot építsenek ki a "hátsó udvarában".

Creedon kijelentette, hogy a Közel-Keleten az Egyesült Államok támogatni fogja az Öböl-menti Együttműködési Tanács tagállamai - Szaúd-Arábia, Kuvait, Bahrein, Katar, az Egyesült Arab Emírségek és Omán - közötti "interoperabilitást és információcserét" a jobb rakétavédelmi képességek megszerzése érdekében. A rakétavédelmi pajzsok kiépítésében olyan hadiipari óriásbeszállítók vennének részt, mint a Boeing, a Lockheed Martin, a Raytheon és a Northrop Grumman. 

Az Obama-kormány mint a Reuters írta, visszalépett attól a március 6-án Oroszországnak tett ajánlatától, hogy az európai pajzs terveibe való beleegyezése fejében, titkos rakétavédelmi részinformációkat osztana meg Moszkvával. Washington a kongresszusi ellenzék ellenállása miatt ehelyett azt ajánlotta fel, hogy orosz megfigyelők nemzetközi vizeken részt vehessenek egy, az amerikai haditengerészet által alkalmazott Standard Missile-3 elfogó rendszerrel végzett gyakorlaton. Barack Obama az elmúlt napokban Szöulban nagyobb "(mozgás)teret" kért Oroszországtól a rakétavédelem kérdésében.

Hirdetés