Folytatódott a szíriai biztonsági erők esetenként harckocsikkal támogatott offenzívája a felkelők fellegváraiban szombaton, emberjogi csoportok jelentése szerint az összecsapásokban két civil vesztette életét.
A hadsereg benyomult a hónapok óta a felkelők kezén lévő Szarakebbe, ahol egy civillel végzett. Egy másik áldozat Deraa tartományban vesztette életét - számolt be a londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (SOHR) nevű szervezet. Eközben a biztonsági erők gránátokkal lőtték a hónapok óta ostrom alatt lévő Homszot szombaton. A kormányerők március elsején felszámolták a tüntetők Baba Amr negyedben található fészkét, de továbbra is több körzet van a felkelők kezén a városban.
Damaszkusz térségében több városból érkezett hír harcokról szombaton. Dumában, Artúzban, Aleppóban és a fővárosban is rezsimellenes megmozdulások voltak az éjjel. Emellett folytatódott a Hama tartományban található Kalaat al-Madik bombázása. A hadsereg két hete próbálja bevenni a várost. Az ellenzékiek éjszakai légicsapásokról és a kormányerők támadásairól számoltak be a török határ mellett található Aszaszban is.
Egy pilóta, aki állítólag a város bombázására kapott parancsot, inkább a biztonsági erők állásaira támadt, majd a bevetés után helikopterével Törökországban keresett menedéket - közölte az al-Arabíja arab hírcsatorna szombaton. A szíriai állami hírügynökség tagadta az értesülést.
Emberjogi szervezetek szerint több mint 9100-an haltak meg az utóbbi évben a kormány és a felkelők közötti összecsapásokban Szíriában. A nemzetközi közösség tűzszünetet és párbeszédet sürget a felek között, de Damaszkusz hajthatatlan.
A helyzet romlása miatt az Egyesült Államok pénteken ígéretet tett arra, hogy a bűnügyi nyilvántartásban szereplőket és a nemzetbiztonságra veszélyt jelentőket leszámítva a szíriai állampolgárok vízumuk lejárta után is amerikai területen maradhatnak. Washington arra számít, hogy 2500-3000 ember kérheti ilyen módon tartózkodásának meghosszabbítását.
Eközben az ENSZ menekültáradatra készül. Eddig mintegy 100 ezren kerestek menedéket a Szíriával szomszédos Törökországban, Libanonban és Jordániában, de a világszervezet szerint számuk rövidesen akár a 200 ezret is elérheti.