Világ MTI 2012. március. 23. 10:12

Miért nem sikerült élve elfogni a toulouse-i merénylőt? Kritizálják az elit kommandót

Felerősödtek a francia rendőrség különleges egységét, a RAID-et bíráló hangok a radikális iszlamista toulouse-i merénylő lelövése után.

Fel kell tenni a kérdést, vajon miért nem sikerült a francia rendőrség "legjobb egységének" élve elfognia egy magányos terroristát - idézte a Ouest France című lap pénteken a csendőrség különleges alakulatának alapítóját. Christian Prouteau szerint a merénylő, Mohamed Merah elleni műveletet "egyértelmű taktikai séma nélkül" hajtották végre.

A RAID konkurensének számító GIGN alapítója azt mondta, könnygázt kellett volna bevetni a merénylő ellen, aki elbarikádozta magát egy társasház első emeleti lakásában. "Öt percig sem bírta volna" - mondta a szakember.

AP / Bob Edme

A rendőrség elit alakulata csütörtök délután, több mint 30 órányi idegőrlő tárgyalás és várakozás után rohanta le a lakást. Az algériai származású merénylő a fürdőszobában rejtőzött el, majd a helyiség ablakán át próbált menekülni, fegyverrel a kézben. Ekkor végeztek vele mesterlövészek a francia államügyészség közlése szerint.

A RAID főnöke, Amaury de Hauteclocque azt mondta a Le Monde online kiadásának, Merah "elkeseredett elszántsággal" várta a rendőröket. A kommandósok parancsnoka azt mondta, soha nem látott még ilyet, hogy valaki rátámad az ellene rohamra induló különleges egységre.

Francois Fillon francia kormányfő pénteken egy rádióinterjújában arról beszélt, miért nem sejtették a merényletek elkövetése előtt, hogy a férfi gyilkolni fog. Mint mondta, a francia hatóságoknak nem volt semmilyen törvényes indokuk arra, hogy őrizetbe vegyék a tolulouse-i gyilkost azelőtt, hogy elkövette első tettét, mert Franciaország "jogállam". "Egy olyan országban, mint a mienk, a hatóságoknak nincs joguk bírósági döntés nélkül folyamatos megfigyelés alatt tartani valakit, aki nem követett el bűncselekményt" - mondta a francia kormányfő.

AP / Bob Edme

Azóta, hogy ismertté vált a merénylő, Mohamed Merah előélete, egyre többen teszik fel a kérdést: a hírszerző szolgálatok miért nem figyelték alaposabban Merah-t, ha tudták, hogy járt Afganisztánban és Pakisztánban. A francia hírszerzés (DCRI) "tökéletesen végezte a feladatát, azonosította Mohamed Merah-t, amikor külföldön járt, megfigyelés alatt tartotta őt a szükséges ideig, és arra a következtetésre jutott, hogy semmilyen körülmény, jel nem utal arra, hogy veszélyes emberről van szó, aki egy napon akcióba lép" - mondta Fillon az RTL rádióban.

"Nincs azzal baj, hogy kérdéseket tesznek fel, de (a férfit igenis) kihallgatták, megfigyelték, lehallgatták. Szokványos életet élt, bár szerepelt az igazságügyi nyilvántartásban, e kettőnek természetesen nincs köze egymáshoz. Szalafista szervezethez tartozni önmagában nem bűncselekmény. Nem szabad összekeverni a vallási fundamentalizmust a terrorizmussal, még ha nagyon is jól tudjuk, hogy a kettő milyen pontokon kapcsolódik össze" - tette hozzá a francia miniszterelnök.

Hirdetés