A lengyel külügyminiszter a Le Monde-nak azt mondta: Magyarország ezer éves barátja Lengyelországnak, a két országnak pedig közös királya is volt.
Az "ezer éves közös múlt mély érzése" mellett az is összeköti Magyarországot és Lengyelországot, hogy úgy érzik: amikor még csak jelöltek voltak az uniós csatlakozáshoz, a nyugati országok olyan magas normák szerint ítélték meg őket, amelyeket önmagukra nem alkalmaztak - mondta Radek Sikorski lengyel külügyminiszter a Le Monde című francia napilap szerda délutáni számában megjelent interjúban. A mértékadó liberális lap többek között arról kérdezte a lengyel diplomácia vezetőjét, hogy Varsó miért nem csatlakozik az Orbán-kormánnyal szemben megfogalmazott bírálatokhoz.
Sikorski elmondta: nem emlékszik hasonló kritikákra az előző magyar kormánnyal szemben, amikor az elismerte, hogy hazudott állampolgárainak. Emellett hangsúlyozta, hogy Lengyelország és Magyarország ezer éve barátok, s a két országnak voltak közös királyai is. "Támogattuk az 1956-os budapesti felkelést, ők pedig a Szolidaritást" - tette hozzá Sikorski.
Az interjúban a lengyel külügyminiszter egyebek mellett arról is beszélt: a jelenlegi lengyel gazdaságpolitika arra példa, hogy a megszorításokat és a gazdaságélénkítést össze lehet hangolni. Sikorski visszautasította Nicolas Sarkozy francia államfő fenyegetését a nemzeti határok visszaállításáról a schengeni övezet külső határellenőrzési hiányosságai miatt, felhívva arra a figyelmet, hogy Nyugat-Európába a bevándorlók többsége legális úton, a korábbi gyarmatokról érkezik.