Világ MTI 2012. március. 20. 05:42

Egy percre minden elhallgat ma a francia iskolákban

Egyperces néma megemlékezést tartanak ma minden francia iskolában a köztársasági elnök rendeletére, aki nemzeti tragédiának minősítette a toulouse-i vérengzést.

Nicolas Sarkozy államfő hangsúlyozta, "nemcsak a zsidó közösség, hanem mindannyiunk gyermekeit ölték meg". A belügyminiszter antiszemita cselekménynek minősítette a mészárlást, és megerősítette a rendőrségi ellenőrzést valamennyi felekezeti oktatási intézmény és vallási emlékhely előtt.

A rendőrség feltételezése szerint ugyanaz az ismeretlen tettes lövöldözött hidegvérrel egy zsidó iskola előtt hétfőn reggel, meggyilkolva négy embert, köztük három kisgyereket Toulouse-ban, mint aki egy héttel korábban szintén Toulouse-ban megölt egy szolgálaton kívüli tiszthelyettest, néhány nappal később pedig a szomszédos Montaubanban három színes bőrű fiatal katonát. A merénylő ellen kétszáz rendőr indított hajtóvadászatot Dél-Franciaországban.

AP / Bruno Martin

A zsidó közösséggel való szolidaritás és együttérzés jeleként az elnökválasztási kampányt lényegében felfüggesztették Franciaországban.

A hétfői támadásban egy 30 éves vallásoktató és két, 3 és 6 éves gyermeke a helyszínen meghalt. Egy 10 éves kislány, az iskolaigazgató gyermeke néhány órával később a kórházban belehalt sérüléseibe. Izraeli diplomáciai források szerint mind a négy áldozat kettős francia-izraeli állampolgár volt.

Az AFP francia nemzeti hírügynökség szerint ez volt az elmúlt 30 év legsúlyosabb antiszemita merénylete Franciaországban.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.