2012. március. 15. 17:35 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 15. 17:35 Világ

Szíria: egy év alatt több mint 9000 halott

Több mint kilencezren - többségükben civilek -, haltak meg Szíriában a Bassár el-Aszad rendszere elleni felkelés egy éve történt kitörése óta egy szíriai emberjogi szervezet szerint.

A Szíriai Ember Jogok Megfigyelő Központja (OSDH) szerint Szíriában az utóbbi 12 hónap alatt 9113 embert öltek meg, közöttük 6645 civilt, 1997 katonát, illetve a biztonsági szervek tagját, valamint 471 lázadót. "A halálesetek és a megtorlás ellenére a szíriai nép folytatja a forradalmat" - mondta Rámi Abder-Rahmán, az OSDH elnöke.

Hónapok alatt békés tüntetésekből erőszakossá vált a felkelés, amikor a felkelőkhöz átállt, magukat Szíriai Szabad Hadseregnek nevező dezertőrök fegyvert fogtak a rendszer ellen.

Csütörtökön, a felkelés kitörésének első évfordulóján a kormány támogatói tízezrével vonultak az utcákra Damaszkuszban és az ország más városaiban, miközben folytatódtak a lázadás tűzfészkei elleni véres támadások, többek között Idlíbben, ahol tizenhárman haltak meg, amikor szétoszlatták a kormányellenes tüntetést. A térségben 23 olyan áldozatra bukkantak, akiknek a holttestén kínzások és kivégzés nyomait találták meg.

Az emberjogi aktivisták szintén menetekre készültek, de a letartóztatások és a tüzérségi támadások miatt a tüntetések több helyen kudarcba fulladtak. 

"Tudtuk, hogy ez egy bűnöző rendszer, de nem gondoltuk, hogy ennyi halott lesz" - mondta Amer Mattar aktivista, aki a szomszédos Jordániába menekült, miután kétszer is őrizetbe vették. "Aszad most lerombolja az országot, az állami intézmények összeomlóban vannak, ahogy a polgárháború felé nyomja az országot. Ezt soha nem akartuk" - tette hozzá.

A damaszkuszi kormánypárti rendezvényen szinte ünnepi légkörben, szíriai és orosz zászlók alatt vonultak fel a kormánypárti tüntetők, hogy megköszönjék Moszkvának a támogatást. Sokan az elnök képmásával vonultak fel, amelyre az írták: "szeretünk téged!" Aleppóban eközben rendőrök könnygázzal oszlattak fel egy ellenzéki diáktüntetést, a Damaszkusztól 13 kilométerre fekvő Dúmában pedig a rendvédelmi erők Aszad-ellenes tüntetőkre lőttek.

Az ENSZ adatai szerint több mint 30 ezer szíriai menekült a megtorlás elől a szomszédos országokba, és mintegy 200 ezren váltak belső menekültekké 2011. március 15. óta. Törökországba összesen 14 700 menekült érkezett, mintegy ezren az utóbbi huszonnégy órában.

A török miniszterelnök-helyettes csütörtökön bejelentette, hogy a szíriai erők kezén van a Milat című újság előző nap eltűntnek hitt munkatársa. A két újságírónak Idlíbben veszett nyoma. Bülent Arinc közölte: a két újságíró biztonságban van, de a kormányerők kezén. A török kormány megpróbálja elérni az elengedésüket.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.