2012. március. 13. 15:40 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 13. 18:14 Világ

Választásokat írt ki a szír elnök

Május 7-ére tűzte ki Bassár el-Aszad a parlamenti választások időpontját - derül ki a szíriai törvényhozás honlapjáról. Az Egyesült Államok "nevetségesnek" minősítette a bejelentést.

A szíriai elnök egy kedden kiadott határozatban tájékoztatott - a februárban népszavazással elfogadott alaptörvény értelmében - a törvényhozási voksolás idejéről. Az új alkotmány a kormányzat szerint utat nyitott a politikai pluralizmus előtt. 

Kedden az al-Vatan című kormányközeli újság arról tájékoztatott, hogy a kormányerők visszafoglalták a felkelők egyik fellegvárának számító északnyugat-szíriai Idlibet, amely még hónapokkal ezelőtt került a hadseregből megszökött katonák kezére. A biztonsági erők három nappal ezelőtt indítottak támadást a török határhoz közel fekvő, mintegy 160 ezer lakosú város ellen, amely a több száz harcost számláló Szabad Szíriai Hadsereg ellenőrzése alatt állt. Szemtanúk beszámolója szerint a dezertőrök a héten kifogytak a lőszerből. 

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) közben közölte, hogy a Bassár el-Aszad elnök elleni szíriai népfelkelés bölcsőjének számító déli Deraa tartományban a biztonsági erők 12 tagja vesztette életét, és így országszerte összesen 34-re emelkedett a keddi összecsapások halálos áldozatainak száma; ezúttal a kormányerők oldalán volt nagyobb a veszteség.

Az Egyesült Államok "nevetségesnek" minősítette Bassár el-Aszad szíriai elnöknek azt a bejelentését, hogy május 7-re parlamenti választásokat ír ki az erőszak sújtotta arab országban. Parlamenti választást tartani "olyan erőszak közepette, amelynek az egész országban tanúi vagyunk, nevetséges" - jelentette ki kedden Washingtonban Victoria Nuland, az amerikai külügyminisztérium szóvivője.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 05. 20:00

A magyarok Mózese és az államkasszával megszökő politikus – interjú Hermann Róbert történésszel a Kossuth-kép változásairól

Az idén 130 éve meghalt Kossuth Lajos sokáig nemzeti konszenzus által övezett pozitív megítélése mintha valamelyest megkopott volna az elmúlt évtizedek folyamán. Persze a kritikus vélemények mindig is megvoltak, már az 1848-as szabadságharc idején is, ám ezek sokáig nem tudták megrengetni a népszerűségét. Ebben a trendben a változás első, óvatos jeleit az 1960-as évektől lehet megfigyelni, és éppannyira voltak társadalmi, mint politikai okai. A Kossuth-kép változásairól Hermann Róberttel, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokának tudományos helyettesével, egyetemi tanárral beszélgettünk.