Szigoríthatják a népszavazásokról szóló szabályozást Lettországban
A lett kormány szigorítani akarja a népszavazásokkal kapcsolatos szabályozást, hogy a kisebbség úgymond "ne diktálhasson a többségnek" - közölte kedden a parlament elnöke. Lettországban népszavazást tartottak hétvégén arról, hivatalos nyelv legyen-e az orosz is.
Szó van arról is, hogy megemelnék a népszavazások kezdeményezéséhez szükséges aláírások számát - mondta Solvita Aboltina házelnök, miután találkozott Andris Berzins államfővel. Hasonló értelemben nyilatkozott előző nap Valdis Dombrovskis kormányfő is.
Az úgynevezett népi kezdeményezéshez most a legutóbbi parlamenti választásokon szavazásra jogosultak tíz százalékának támogatása kell.
A saeima elnöke nem akarja magasabbra emelni ezt a küszöböt, lesznek azonban más jelentős változtatások, hogy - mint mondta - "egy demokratikus országban a kisebbség ne diktálhasson szabályokat a többségnek".
A szóba jövő módosításokat hamarosan a törvényhozás alkotmányügyi bizottsága elé terjesztik. Javasolják majd egyebek mellett az alkotmány egy új cikkel való kiegészítését is. Ez a balti állam nemzeti identitását részletezné, megváltoztathatatlannak nyilvánítva azt.
A szombati lettországi népszavazáson a résztvevők 75 százaléka elutasította, hogy az orosz az ország második hivatalos nyelve legyen. A részvételi arány meghaladta a 70 százalékot, miután a lett politikusok nyomatékosan felszólítottak mindenkit, hogy menjen el, és szavazzon nemmel.
A lett többség egyértelmű sikere ellenére a népszavazás jócskán felborzolta a kedélyeket az országban. Oroszország rigai nagykövete kedden cáfolta például azt a hírt, hogy a kezdeményező "Anyanyelv" mozgalom pénzügyi támogatást kapott volna Oroszországból. Erről Janis Reiniks, a biztonsági rendőrség vezetője beszélt hétvégén egy lett televíziónak adott nyilatkozatában.
Lettország 1991-es függetlenné válása után az állampolgárság megszerzésének feltételéül szabták a lett nyelv ismeretét, és emiatt a balti állam lakói közül körülbelül 300 ezer orosz ajkúnak a mai napig nincs választójoga, és nem vállalhat állást a közszférában. Lettország jelentősebb orosz származású lakossággal rendelkező körzeteiben a többség szombaton is a népszavazási kezdeményezés mellett foglalt állást. Erre reagálva Valdis Dombrovskis miniszterelnök hétfőn azt mondta: kormánya önkormányzati szinten sem fogja megengedni az orosz használatát hivatalos nyelvként.