Veszélyben a szélsőjobboldali Le Pen jelöltsége
A francia alkotmánytanács elutasította kedden Marine Le Pen szélsőjobboldali politikus azon kérését, hogy névtelenül is lehessen támogatni egy jelöltet a francia elnökválasztáson. A döntéssel akár veszélybe is kerülhet a Nemzeti Front elnökének jelöltsége.
Franciaországban legalább ötszáz polgármester támogató aláírása szüksége ahhoz, hogy egy választópolgár jelöltethesse magát köztársasági elnöknek. A jelöltek népszerűségi listáján a felmérések szerint jelenleg 16 százalékos támogatottsággal a harmadik helyen álló Marine Le Pen azt állítja, hogy a 37 ezer település vezetője közül eddig csak 440-től kapott támogatói aláírást, mert sokan félnek nyilvánosan kiállni mellette.
Véleménye szerint az alkotmánytanácsi döntéssel megszűnt a "demokratikus működés" Franciaországban, s a két nagy párt, a kormányzó jobbközép UMP és az ellenzéki szocialisták a polgármesterekre gyakorolt nyomással akarják megakadályozni, hogy indulni tudjon az elnöki székért.
A szélsőjobboldali jelölt szerint a franciák hatvan százaléka amellett van, hogy a jelöltek támogatása névtelenül történjen, s a kisebb települések vezetőinek többsége is ezt szeretné, mert a jelenlegi rendszer antidemokratikus jellege miatt nem működőképes.
Az alkotmánytanács indoklása szerint a jogalkotó "az elnökválasztás jelöltállítási folyamatának átláthatósága érdekében" követeli meg a támogatók személyének nyilvánosságra hozatalát, amely nem sérti a pluralizmus elvét. A testület szerint a névtelenség - aminek engedélyezését a szélsőjobboldali jelölt kérte - alkotmányellenes lenne.
A Nemzeti Front elnöke az elmúlt hetekben valóságos offenzívába kezdett a szerinte diszkriminatív jelöltállítási folyamat ellen. Tény, hogy a szélsőjobboldali jelöltnek minden elnökválasztáskor épphogy csak sikerül összeszednie a szükséges ötszáz támogatói aláírást. A jelenlegi elnökjelölt apja, Jean-Marie Le Pen 2002-ben - amikor is bejutott a második fordulóba - 533 aláírást szerzett, 2007-ben pedig alig 507-et.
Marine Le Pennek március 16-ig kell bemutatnia az ötszáz támogatói aláírást. A köztársaságielnök-választás első fordulóját április 22-én, a második fordulót pedig május 6-án tartják Franciaországban.