2012. február. 17. 19:07 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 17. 18:59 Világ

Moszkva keresztbe tett Amerika kábítószerellenes tervének

Oroszország meghiúsította az Egyesült Államok azon tervét, hogy megszerezze az Oroszország és Afganisztán között fekvő öt szovjet utódállam támogatását különleges kábítószer-ellenes fegyveres erők felállításához - jelentette a Kommerszant című orosz napilap pénteken.

Az újság szerint Moszkva egyre erősebb késztetést érez arra, hogy szembeszálljon Washington közép-ázsiai befolyásával, ugyanis Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök - aki márciusban jelöltként indul az orosz elnökválasztáson és szinte bizonyosra vehető, hogy el is nyeri a hatéves államfői megbízatást - kiemelt fontosságot tulajdonít a térségnek. 

Az Egyesült Államok korábban abban reménykedett, hogy Oroszországgal és Afganisztánnal, valamint Kazahsztánnal, Kirgizisztánnal, Tádzsikisztánnal, Üzbegisztánnal és Türkmenisztánnal aláírhatja a Washington által javasolt Közép-ázsiai Kábítószer-ellenes Kezdeményezést (CACI) támogató nyilatkozatot egy csütörtöki bécsi tanácskozáson, amelyet az Afganisztánból kiinduló drogexport által leginkább sújtott országok számára szerveztek. A CACI égisze alatt különleges erőket hoztak volna létre a drogellenes küzdelemre, amerikai pénzből, amerikai irányítással. 

Orosz vezetők azonban a bécsi értekezlet előtt "tisztázó megbeszéléseken" ismertették a közép-ázsiai vezetőkkel mindama kockázatokat, amelyek moszkvai megítélés szerint az amerikai kezdeményezésből fakadnának. Az orosz érvek hatottak, több közép-ázsiai ország nem volt hajlandó aláírni a támogató nyilatkozatot. 

A Kommerszant szerint Moszkva fő kifogása a különleges erőknek a létrehozása, amelyek amerikai elképzelés szerint széles jogkörökkel rendelkeznének és - ami még fontosabb - maradéktalanul hozzáférnének a közép-ázsiai titkosszolgálatok és a fegyveres erőket irányító minisztériumok bizalmas adataihoz. Moszkva attól tart, ezen információk birtokában Washington zsarolhatná a közép-ázsiai hatóságokat. 

Oroszország négy közép-ázsiai országgal - Kazahsztánnal, Kirgizisztánnal, Tádzsikisztánnal és Üzbegisztánnal - együtt tagja a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete (ODKB) nevű regionális biztonsági szervezetnek. A Kommerszant szerint Moszkvában nem értik, miért kellene amerikai kezdeményezésre új különleges erőket felállítani, ha már léteznek az ODKB megfelelő szervei a közép-ázsiai országokban. Moszkva az amerikai javaslatban olyan eszközt lát, amellyel az Egyesült Államok növelhetné katonai-politikai befolyását a közép-ázsiai régióban, amelyet Oroszország is saját különleges érdekövezetének tekint - írta a moszkvai lap.

Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.