A magyar-német barátsági szerződés 20. évfordulója alkalmából Martonyi János külügyminiszter hétfőn kétnapos hivatalos látogatásra utazik Németországba, Berlinben Guido Westerwelle külügyminiszterrel a kétoldalú kapcsolatok aktuális kérdéseiről és az Európa-politikáról egyeztet.
A Külügyminisztérium közleménye szerint a látogatás apropóját a Magyar Köztársaság és a Németországi Szövetségi Köztársaság között 1992. február 6-án Antall József miniszterelnök és Helmut Kohl német kancellár által aláírt, a két ország baráti együttműködéséről és európai partnerségéről szóló szerződés 20. évfordulója adja.
A jubileumi napon Martonyi János a müncheni Külpolitikai Társaság rendezvényén tart előadást A magyar diplomácia törekvései az új külpolitikai stratégia keretében, különös tekintettel az Európa-politikai kihívásokra címmel.
A tárca közölte, a magyar külügyminiszter Berlinben találkozik német kollégájával, Guido Westerwellével, a német pártok parlamenti frakcióinak kül- és Európa-politikai szóvivőivel, Ruprecht Polenz külügyi bizottsági elnökkel, Christoph Heusgennel, a kancellár kül- és biztonságpolitikai főtanácsadójával, valamint Gernot Erlerrel, az ellenzéki Német Szociáldemokrata Párt frakcióvezető-helyettesével.
A húsz éve aláírt magyar-német barátsági szerződés néven ismertté vált megállapodásban - hivatalos nevén Szerződés a Magyar Köztársaság és a Német Szövetségi Köztársaság közötti baráti együttműködésről és az európai partnerségről - Magyarország és Németország mindenekelőtt abban állapodott meg, hogy törekszenek "a két országot összekötő különleges kapcsolatoknak megfelelő szoros baráti együttműködésre", és "az emberi jogokat és az alapvető szabadságjogokat, ( ) valamint a demokrácia és a jogállamiság elvét tiszteletben tartó Európa megteremtésére".
A szerződés rendszeres politikai párbeszédet is előírt nemzetközi kérdésekről, rögzítve, hogy a kormányfők ennek megfelelően szükség szerint, de évente legalább egyszer konzultálnak egymással, a külügyminiszterek is évente legalább egyszer találkoznak. A szerződés rendelkezett a miniszterek és a parlamentek kapcsolattartásáról is.
Hétfőn kétnapos látogatást kezd Berlinben az Országgyűlés Külügyi Bizottságának öttagú delegációja is, Balla Mihály bizottsági elnök (Fidesz) vezetésével.