Letartóztattak Amerikában egy műszereket vásárló iráni tudóst
Az Egyesült Államokban letartóztattak egy iráni tudóst, akit azzal vádolnak, hogy megsértette az amerikai exporttörvényeket fejlett technológiájú műszerek megvásárlásával. Az ügy feltehetően tovább mélyíti a feszültséget Irán és az Egyesült Államok között.
Az 54 éves Szejjed Modzstaba Atarodi a teheráni műszaki egyetem adjunktusa, a mikrocsip-technológia ismert szakértője, több tucatnyi tudományos munka szerzője vagy társszerzője. December 7-én vették őrizetbe, amikor megérkezett a Los Angeles-i repülőtérre, s egy San Franciso-i szövetségi börtönben tartották fogságban.
A tudós csütörtökön ügyvédje kíséretében érkezett a San Francisco-i bíróságra, ahol mindössze tíz percet vett igénybe a zárt ajtók mögött tartott meghallgatás. A bíró engedélyezte, hogy Atarodi óvadék ellenében szabadlábon védekezhessen. A döntés hátterében az áll, hogy a tudós egészségi állapota meglehetősen rossz, két infarktusa és agyvérzése volt, és két szívműtéten esett át az utóbbi 14 hónap alatt.
Philip Kearney amerikai igazságügyminiszter-helyettes nem volt hajlandó kommentálni az ügyet, ahogy más igazságügyi tisztségviselők sem. Az Irán érdekképviseletét ellátó Pakisztán nagykövetsége közölte, hogy tudnak Atarodi letartóztatásáról A teheráni egyetem névtelenül nyilatkozó szóvivője viszont elmondta: azzal vádolták meg Atarodit, hogy tudományos célokat szolgáló műszereket vásárolt az Egyesült Államokban. Hangsúlyozta, hogy a tudós polgári célú kutatásokat végez. Úgy fogalmazott, hogy Atarodi csak egy tanár és egy berendezést próbált vásárolni laboratóriumába. "A berendezés nagyon, nagyon egyszerű, nevetségesen egyszerű dolog, amelyet bárki megvásárolhat" - mondta.
Atarodi ügyvédje közölte, hogy védence azért utazott Los Angelesbe, mert kardiológus bátyja ott dolgozik, s hozzá jött kezelésre. Elmondta azt is, hogy védencével jól bántak a börtönben.
Az Egyesült Államok, Izrael és szövetségesei a diplomácia, a szankciók és a hírszerzés minden eszközét bevetik, hogy megpróbálják megakadályozni Iránt atomprogramjának fejlesztésében. A nyugati gyanú szerint Irán a békés célúnak mondott tevékenységgel valójában atomfegyver kifejlesztésére és birtoklására törekszik.
Az utóbbi években iráni tudósok is a Nyugat és a Teherán közötti küzdelem frontvonalába kerültek. Legalább négy iráni atomtudós halt meg rejtélyes körülmények között az utóbbi két év alatt. Atarodi tudományos tevékenysége úgy tűnik, hogy nem áll közvetlen kapcsolatban katonai célú fejlesztéssel. Amerikai tisztségviselők fokozottan figyelnek és lecsapnak a kettős rendeltetésű - azaz polgári és katonai célokra is egyaránt alkalmas - technológiák