2012. január. 22. 12:48 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 22. 12:29 Világ

Az USA hadrendben tartja a repülőgép-hordozóit

A védelmi kiadások lefaragása ellenére az Egyesült Államok továbbra is hadrendben tartja mind a tizenegy repülőgép-hordozóját - jelentette ki Leon Panetta az Enterprise fedélzetén.

Az amerikai védelmi miniszter a világ első atomhajtóműves repülőgép-hordozójának egyik hangárában 1700 tengerész előtt mondott beszédében leszögezte: ez a hajóosztály kulcsszerepet játszik az Egyesült Államok védelmi rendszerében. A repülőgép-hordozók gyorsan bevethetőek, a világ minden szegletében bármikor lecsaphatnak az ellenségre, és ez így lesz a jövőben is - hangoztatta Panetta.

Az amerikai védelmi minisztérium az elkövetkező tíz évben 478 milliárd dolláros megtakarításra kényszerül, ezért egyes értesülések szerint szóba került, hogy Washington kivonja egyik repülőgép-hordozóját. Panetta beszédében cáfolta ezeket a találgatásokat, de nem rejtette véka alá, hogy a haditengerészetet és a 285 amerikai hadihajót érinteni fogják a megszorító intézkedések.

Az Enterprise jelenleg Georgia szövetségi állam partjai előtt tartózkodik. Utolsó bevetésére készül. Márciusban indul a közép-keleti térségbe, és a tervek szerint áthalad a Hormuzi-szoroson is, amelynek lezárásával Irán fenyegetőzik. Barack Obama amerikai elnök titkos csatornákon közvetlenül figyelmeztette Ali Hamenei ajatollahot, Irán legfelsőbb vezetőjét, hogy a Hormuzi-szoros lezárása amerikai választ von maga után - szivárogtatta ki bő egy hete a The New York Times című amerikai napilap.

Az Irán és Omán közötti, legszűkebb pontján mintegy 50 kilométer széles és körülbelül 280 kilométer hosszú tengerszoroson halad át a világszerte tengeren szállított kőolaj mintegy 40 százaléka.  Az Enterprise az idei év végén befejezi 50 éves szolgálatát, így a flotta hajóinak a száma átmenetileg - nagyjából három évig - valóban tízre csökken addig, amíg a megépítik a Gerald Ford repülőgép-hordozót.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.