Világ MTI 2012. január. 18. 17:30

Engedély van a hónapok óta Londonban tüntetők eltávolítására

A londoni felsőbíróság szerdai - egyelőre nem jogerős - határozatával engedélyezte a londoni City önkormányzatának a tőzsde közvetlen közelében hónapok óta táborozó antikapitalista tüntetők eltávolítását.

A londoni tiltakozók a világ sok más országában lezajlott akciókhoz hasonlóan tavaly október közepén - az "Occupy London" nevű mozgalom zászlaja alatt - megpróbálták "visszafoglalni" a várost. Célpontjuk a Szent Pál székesegyház közvetlen közelében működő Londoni Értéktőzsde (LSE) lett volna, ám ide a rendőrség nem engedte be őket. A jórészt fiatalokból álló londoni tüntetők ezért a szomszédos anglikán főtemplom tövében vertek tábort, és azóta is ott sátoroznak.

A székesegyház előtti téren - amelyet a táborozók az egyiptomi felkelés jelképévé vált kairói tér után "Tahrir Square"-re neveztek át - egész sátorváros alakult ki, hozzávetőleg kétszáz kisebb-nagyobb sátorral, tábori konyhával és mellékhelyiségekkel, toborzóközponttal és röplapterjesztő standokkal, kapitalizmusellenes jelszavakat hirdető plakátokkal és transzparensekkel. A Szent Pál székesegyház - a II. világ háború óta első ízben - a tiltakozók táborverése után egy időre bezárt, de néhány nap után ismét megnyitotta kapuit a hívők és a látogatók előtt.

A londoni pénzügyi központ elöljárósága, a City of London Corporation azonban jogi eljárást indított a tiltakozók eltávolítása végett, és a felsőbíróság szerdai végzésében a város javára ítélt. A várható fellebbezés miatt azonban ez nem jelenti a tábor azonnali felszámolását. A tiltakozók közössége a szerdai elsőfokú felsőbírósági végzés után a Twitter közösségi mikroblog-portálon azt üzente, hogy az ítélettel "a brit igazságszolgáltatás felrúgta a darázsfészket ... eltávolításunk csak a mi PR-kampányunkat erősíti".

AP / Lefteris Pitarakis

A londoni táborozók ügyét olyan nemzetközi hírű közéleti személyiségek karolták fel, mint Jesse Jackson tiszteletes, amerikai emberi jogi aktivista, aki nemrégiben látogatást is tett a Szent Pál székesegyház tövében kialakult sátorvárosban. Az "Occupy London" táborának eltávolítását elrendelő szerdai végzés előtt egy nappal a londoni rendőrség felszámolta a brit parlament előtt több mint egy évtizede létesített "demokráciafalut", érvényt szerezve annak a törvénynek, amely tiltja egyes kiemelt helyszíneken a folyamatos tiltakozó demonstrációkat. Ez volt a világ leghosszabb ideig tartó folyamatos béketüntetése.

A londoni Parlament-téren 2001 óta táboroztak tiltakozók, akik az afganisztáni beavatkozás, majd a guantánamói börtöntábor, 2003-tól pedig az iraki háború, és általánosságban minden fegyveres intervenció ellen demonstráltak. Az eredeti tábor kezdeményezője, Brian Haw veterán békeaktivista, aki tíz évet töltött a téren, tavaly rákbetegségben elhunyt, de követői a helyszínen maradtak.

A brit parlament azonban tavaly év végén törvényt alkotott a "rendőrségi reformról és a társadalmi felelősségről", és ennek egyik külön passzusa tételesen felsorolja azokat a kiemelt helyszíneket, amelyeken tilos "táborszerű" tiltakozó demonstrációkat tartani. E helyszínek közé tartozik a parlament előtti tér, a kormányzati negyed főutcája, a Whitehall, valamint a parlamenttel szemközt emelkedő Westminster apátság. A Scotland Yard e törvény alapján számolta fel a parlament előtti sátortábort.

Hirdetés