Német lapok: "Orbán rettenetesen felbosszantotta a barátait"
A német lapok pénteken ismét behatóan foglalkoztak Magyarország gazdaságpolitikai helyzetével.
A Financial Times Deutschland (FTD) című üzleti lap Egy igazi kézizálog című vezércikke szerint Magyarország "gazdaságilag padlón, politikailag pedig szélsőséges helyzetben van, és fontos alkotórészeit tekintve már nem is tartozik Európához". A lap véleményét tükröző írás szerint mindezt "magának köszönheti a budapesti kormány.
Orbán Viktor miniszterelnök másfél év alatt eléggé kilátástalan és rendkívül veszélyes helyzetbe kormányozta országát." A lap címoldalán közölt írása szerint "az ilyen vészhelyzetekben normális esetben a barátok segítenek, Orbán azonban rettenetesen felbosszantotta őket", az Európai Unió (EU) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) ezért nem is hajlandó mentőakcióra.
Viszont "van náluk egy igazi kézizálog: (Magyarországnak) legkevesebb 4,8 milliárd eurót kell visszafizetnie az idén a 20 milliárd eurós pénzügyi támogatásból. A piacok azonban már nemigen biztosítanak forrást" számára. A lap szerint az EU és az IMF jól teszi, ha a támogatás fejében ragaszkodik a jegybanki függetlenség helyreállításához, de "mehetnének akár még tovább, az uniós alapszerződés elleni többi nyilvánvaló szerződésszegés ügyét is beépíthetnék a követelésbe".
"Orbán nem annyira őrült"
Magyarország esetleges csődje ugyan végveszélybe sodorná az osztrák bankokat, Ausztria leminősítését vonná maga után és kárt szenvedne miatta az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF), "de Orbán nem annyira őrült, hogy csődbe viszi Magyarországot csak azért, hogy magával rántsa Európát" - zárta pénteki vezércikkét a FTD.
Ugyancsak a lap címoldalán Magyarországot az államcsőd fenyegeti címmel jelent meg elemzés. Claus Hecking brüsszeli és André Kühnlenz frankfurti tudósító közös beszámolója szerint a jegybank függetlensége körüli vita "az összeomlása szélére kergette Magyarországot".
Az FTD a portrérovatában Simor Andrást, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökét mutatta be Orbán utolsó ellenfele címmel. Christian Höller bécsi keltezésű cikke szerint Simor András "hatalmas ellenségeinek", Orbán Viktornak és a Fidesznek még nem sikerült eltávolítani az MNB-elnököt, akinek "napjai azonban meg vannak számlálva".
A lap pénzügyi piaci rovatában Fordulat vagy végzet címmel jelent meg elemzés. Frank Bremser és Tim Bartz frankfurti keltezésű írásukban egyebek között a jegybank függetlensége körüli vitát, az EU és az IMF álláspontját, az állampapír-piaci és a devizapiaci folyamatokat ismertetve kifejtik: "Magyarország rohamtempóban halad afelé, hogy Kelet-Európa Görögországa legyen".
"Az euró nagyon távol van"
A Frankfurter Allgemeine Zeitung című konzervatív lap politikai rovatában Magyarország készen áll a "kooperatív együttműködésre" az EU-val és az IMF-fel címmel jelent meg bécsi keltezésű tudósítás, amely szerint az Európai Bizottságban az esetleges magyar szerződésszegésekről a jövő hétre tervezett tanácskozás előtt a budapesti kormány "kompromisszumkészséget jelez".
A lap gazdasági rovatában Az infláció erősen szorítja Magyarországot címmel jelent meg elemzés. A szerző, Michaela Seiser ismertette a devizában eladósodott háztartások és vállalkozások helyzetét, megjegyezve, hogy az árfolyam-ingadozásokkal "még sokáig együtt kell élni, mert az euró nagyon távol van az ország számára".
A Handelsblatt című üzleti lap Magyarország: az Orbán-kormány napról napra egyre inkább eljátssza a befektetők bizalmát címmel közölt beszámolót. A szerző, Stefan Menzel megjegyezte: a piac "kiállítja a számlát a budapesti kormány igencsak vitatott gazdaságpolitikájáért".