2011. december. 06. 07:38 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 06. 08:29 Világ

Nincs uniós konszenzus Szerbiáról és Montenegróról

Egyelőre nem jött létre egyetértés az uniós országok között Szerbia és Montenegró integrálásának további lépéseit illetően.

Az EU-országok külügyi, illetve európai kérdésekkel foglalkozó miniszterei - az úgynevezett Általános Ügyek Tanácsaként eljárva - hétfőn Brüsszelben áttekintették a bővítési politikával kapcsolatos európai bizottsági indítványokat, azzal a céllal, hogy javaslatot tegyenek a pénteken tanácskozó állam-, illetve kormányfőknek. A mostani, éjszakába nyúlt miniszteri ülésen azonban nem született egységes álláspont, így a döntés a csúcsvezetőkre maradt.

Az EU legfőbb javaslattevő-végrehajtó intézménye, az Európai Bizottság októberben azt indítványozta, hogy Szerbia kapjon EU-tagjelölti státust, a már tagjelölt Montenegróval kapcsolatban pedig döntsenek a csatlakozási tárgyalások tényleges megkezdéséről. A szerbeknek ugyanakkor a bizottság szerint erőfeszítést kell tenniük a Koszovóval való viszony normalizálása érdekében, és velük csak akkor indokolt a csatlakozási tárgyalások megkezdése, ha jelentős eredmények születnek ezen a téren.

Györkös Péter nagykövet, a brüsszeli magyar EU-misszió vezetője - aki az esti órákban hazautazó Martonyi János külügyminiszter után képviselte tovább az ülésen a magyar kormányzati álláspontot - az MTI-nek a tanácskozás után elmondta: mind a szerb tagjelöltség, mind a montenegrói tárgyaláskezdés tekintetében volt néhány olyan uniós ország, amely nem tartotta kielégítőnek az elért eredményeket.

A nagykövet nem bocsátkozott részletekbe, de uniós forrásból az MTI úgy értesült, hogy a szerb tagjelöltséggel szemben elsősorban a németeknek, a montenegróiakkal való tárgyaláskezdéssel szemben pedig főleg a franciáknak és a svédeknek vannak ellenvetéseik.

A hét végén Szerbia és Koszovó - uniós elnöklet alatt Brüsszelben folytatott megbeszélésen - megállapodott a szerb-koszovói határátkelők közös igazgatásában. Ettől a térségben mindmáig tapasztalható, időnként erőszakba torkolló feszültség enyhülését remélik. Az átkelőkhöz vezető utakon úttorlaszokat emelő észak-koszovói szerb lakosok hangadói először elutasították a Belgrád és Pristina között létrejött kompromisszumot, hiába kérte tőlük annak tudomásul vételét - és az útakadályok eltávolítását - Borisz Tadics szerb elnök. Később azonban helyszíni beszámolók szerint megkezdték egyes úttorlaszok lebontását.

Martonyi János még délelőtt közölte: magyar részről immár nem kötődik feltételhez Szerbia EU-tagjelölti státusának megadása, miután a szerb parlament elfogadta a rehabilitációs törvény szövegét abban a változatban, amely a Vajdasági Magyarok Szövetsége (VMSZ) és a kormány közti megállapodásra épült.

Györkös Péter elmondta, hogy a késő esti ülésen megerősítette: a magyar fél örömmel támogatja Szerbia tagjelölti státusának megadását, illetve szorgalmazza a Montenegróval való tárgyaláskezdést.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.