Világ MTI 2011. november. 30. 10:29

Reaktort épít és urániumot dúsít Észak-Korea

Észak-Koreában "gyors ütemben" halad egy könnyűvizes kísérleti reaktor építése és alacsony fokon dúsított urán előállítása - közölte szerdán a phenjani külügyminisztérium.

A külügyi közlemény szerint Phenjannak szuverén joga az atomenergia békés célú felhasználása, és ezzel kapcsolatban nem lehet szó "sem engedményről, sem kompromisszumról". Az ilyen atomreaktorral megszüntethető az energiahiány az országban - olvasható a közleményben, amely szerint Észak-Korea azután döntött egy önálló reaktor megépítéséről, hogy az ígéretek ellenére az Egyesült Államok nem segített neki ebben.

A külügyi közlemény hozzáteszi, hogy Phenjan kész feltételek nélkül felújítani a hatoldalú tárgyalásokat a Koreai-félsziget atommentesítéséről.

Észak-Korea tavaly kezdett bele a könnyűvizes reaktor építésébe a jongbjoni atomkomplexum területén, és a közelmúltban az állami médiában olyan hírek láttak napvilágot, amelyek szerint "kézzelfogható közelségbe" került a reaktor beindítása. Az ilyen reaktorok elsősorban polgári rendeltetésűek, de felhasználhatók urándúsításra, amely része lehet az atomfegyver gyártása folyamatának. Mindazonáltal az alacsony fokon dúsított urán nem használható fel atomfegyver gyártására.

Nagyítás-fotógalériánk Észak-koreából, ahol a kedves vezető mindent lát. - Kattintson a képre!
AP - David Guttenfelder

Az Egyesült Államok azon az állásponton van, hogy könnyűvizes reaktor építése is sérti az ENSZ Biztonsági Tanácsa Észak-Korea elleni határozatait. Phenjan szerdai bejelentése alááshatja a hatoldalú tárgyalások folytatására tett nemzetközi erőfeszítéseket, Washington, Szöul és Tokió azt követelik ugyanis Phenjantól, hogy azonnal függessze fel az urándúsítást, ha folytatni kívánja hatoldalú tárgyalásokat.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.