Walesa nem jeleskedett a mosogatásban
Hamarosan Lengyelországban megjelenő életrajzában számol be Danuta Walesa, a lengyel Szolidaritás szakszervezet legendás vezetőjének és volt lengyel államfőnek a felesége egykori villanyszerelő férje rendkívüli karrierjéről és családi életükről.
A Danuta Walesa, álmok és titkok című könyvben a feleség, aki Lech Walesához hasonlóan szintén kisparaszti családban született, elmeséli az életét attól kezdve, hogy 19 évesen az észak-lengyelországi Gdansk kikötővárosba érkezett. Részletesen ír a Szolidaritás történetéről és kommunista megtorlásokról, csakúgy mint a first lady szerepében eltöltött évekről. Barátok, családtagok elbeszélései egészítik ki az 1949. február 25-én született nyolcgyermekes családanya élettörténetét.
Danuta 1968-ban költözött szülőfalujából Gdanskba. "Egy virágárusnál dolgoztam, amikor bejött egy fiatalember aprópénzt váltani. Később visszajött… 1969-ben pedig összeházasodtunk... Soha nem kérdezte meg, mit segíthet a háztartásban. Később pedig, az 1980-as években amiatt a szörnyű politika miatt egyre kevesebbet foglalkozott a gyermekekkel és velem" – mesélte némi keserűséggel. Lelkesedéssel élte meg a Szolidaritásnak, a szovjet tömb első szabad szakszervezetének a megszületését 1980-ban. "Ezek a napok, ez volt a legszebb dolog az életemben" – mondta.
A hadiállapot 1981. decemberi bevezetése után férjét a kommunista hatalom bebörtönözte, Danuta Walesa időnként szigorú felügyelet mellett meglátogathatta. Amikor 1983-ban Nobel-békedíjjal tüntették ki, Lech Walesa a feleségét kérte meg, hogy vegye át helyette Oslóban a kitüntetést, attól tartott ugyanis, hogy nem térhet vissza Lengyelországba. "1983. december 10. kárpótlás volt számomra minden szenvedésért, megaláztatásért és gonoszságért, amelyet a hadiállapot alatt elszenvedtettek velem. (…) V. Olaf király nagyon közvetlen, kedves és derűs embernek látszott" - hangoztatta.
Az 1995-ös vesztes elnökválasztás óta Walesa gdanski háza és irodája között ingázik, bejárja a világot, különböző konferenciákon vesz részt és valósággal belebolondult az internetbe. "Tudom, hogy az internet váltotta fel nála az értekezleteket és emberekkel való találkozókat, amelyek 1980 óta, egészen az elnökségéig a szenvedélye voltak. Ugyanakkor jogom van gyűlölni a számítógépet, amely fontosabb lett, mint az ember" – mondta.
Négy fia és négy lánya közül csak a legfiatalabb, Jaroslaw foglalkozik politikával: európai parlamenti képviselő. A legidősebb fiú, Bogdan, rendőrtiszt, egyik lánya, Magda, táncosnő. A házaspárnak tucatnyi unokája van. A Piotr Adamowicz, az AFP francia hírügynökség gdanski tudósítója által formába öntött több mint 500 oldalas könyv november 21-én jelenik meg Lengyelországban a krakkói Wydawnictwo Literackie kiadásában.