Kanadai roma-ügy: megszólalt az egyik magyar gyanúsított
"Puszta hazug szavakra" alapozva tartják börtönben Kanadában a Pápáról kivándorolt magyar család tagjait – ezt állítja a kanadai emberkereskedelmi ügy egyik gyanúsítottja. A gyanúsítottak egyik ügyvédje szerint az ügy nem független a rasszizmustól, és mögötte felsejlik a roma menekültáradat miatt egyre idegesebb politika – derül ki az Origo helyszíni riportjából.
Az ügyben tízen vannak előzetes letartóztatásban, a hatóságok szerint ők Kanada eddigi legnagyobb emberkereskedelmi ügyének főszereplői. A gyanú szerint 19 embert rabszolgaként tartottak és ingyen dolgoztattak, az áldozatok is mindannyian Magyarországról vándoroltak ki Hamiltonba.
Az Origo munkatársa a kanadai Hamilton város börtönében engedélyezték, hogy interjút készítsen a D. család egyik tagjával.
A gyanúsítottak közül D. József nyilatkozott a hírportálnak, aki 2010 júniusa óta van előzetes letartóztatásban. Két testvére, már 1998-ban Hamiltonba költöztek. A Veszprém megyei férfi azt állítja, hogy az emberek, akik ellenük vallottak, szinte mindannyian börtönviselt, Magyarországról elszökött bűnözők.
A börtönbeszélőn elmondta azt is, hogy itthon tíz évet ült Sopronkőhidán "egy svédországi probléma" miatt, és sok ellene vallóval együtt volt a börtönben. Arra a kérdésre, hogy a családja miért utaztatott Kanadába és alkalmazott priuszos embereket, ha valóban bűnözőkről van szó, azt felelte: nem tudja, ez hogy történt, mert akkor ő még nem volt Kanadában.
Paul Slansky, egy másik gyanúsított, D. Gyula védője szerint hiába szeretné Kanada azt hinni magáról, hogy az országban nincs rasszizmus, az létezik, még akkor is, ha csak a felszín alatt - olvasható a cikkben.
Slansky azt mondta: minden, amit eddig látott ebben az ügyben, azt sugallja, hogy a panaszosok hazudnak. Az a véleménye, hogy ezek az emberek úgy gondolták, hogy "ha előlépnek, és azt mondják a rendőrségnek, amit az hallani akar, akkor kapnak itt státuszt, és egy helyet, ahol lakhatnak".
A kanadai főügyész, Toni Skarica az Origónak bírálta a magyar rendőrség munkáját az ügy felderítésében, szerinte ugyanis a kanadai erőfeszítésekkel szemben az nem látszik, hogy a magyar hatóságok megpróbálnák felgöngyölíteni az ügy hazai szálait.
Az ORFK erre úgy reagált: "A magyar és a kanadai hatóságok jelenleg is folyamatosan együttműködnek bűnügyi információcsere keretében, továbbá az ügy sikeres felderítése érdekében a magyar rendőri szervek minden kért segítséget megadtak, és a jövőben is meg fognak adni a kanadai félnek".
Közben Kovács István, a Mohácsi Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke a Dunántúli Naplónak azt állította: Mohácsról is újra sokan Kanada felé veszik az irányt, szinte naponta kelnek útra, van, hogy több család vág neki egyszerre. Az érintett romákat ismeretei szerint a kilátástalan itthoni helyzet, valamint az üldöztetésükkel kapcsolatos félelmek késztetik a távozásra.