EU: bizonytalan a montenegrói csatlakozási tárgyalások kezdete
Jövő nyárra tolhatják el a döntést Brüsszelben arról, mikor kezdheti meg európai uniós csatlakozási tárgyalásait Montenegró. Pénteki brüsszeli sajtóhírek szerint több EU-tagország azon a véleményen van, hogy meg kellene várni, amíg tisztábban lehet látni a nemrég elfogadott reformok megvalósulását a gyakorlatban.
Montenegró tavaly óta tagjelölt az unióban, az Európai Bizottság pedig legutóbbi, októberi országértékelésében javaslatot tett arra, hogy az EU-tagállamok kezdjék meg a csatlakozási tárgyalásokat a volt jugoszláv köztársasággal. Stefan Füle bővítési biztos a jelentésben úgy fogalmazott, hogy az ország "összességében kielégítő" eredményeket ért el a reformfolyamatban, illetve a korrupció és a szervezett bűnözés elleni harcban.
Az EU-bővítéssel kapcsolatos javaslatokról az uniós tagországok elvben már az évzáró - decemberi - állam- és kormányfői találkozón döntést hozhatnak. Diplomáciai forrásokból kiszivárgott hírek szerint azonban egyes nagy tagállamok azon a véleményen vannak, hogy fél év múlva az EU tisztább képpel rendelkezhet a reformok végrehajtásáról.
Országjelentésében a brüsszeli bizottság is utalt arra, hogy Montenegrónak a szervezett bűnözés elleni fellépés és diszkriminációmentesség biztosításának terén még további jelentős erőfeszítéseket kell tennie. A bizottság októberben sok olyan szabályozási területet is felsorolt, ahol Podgoricának pótolnia kell az uniós joganyag átvételét is.
Montenegró az unióval már 2007 októberében aláírta a stabilizációs és társulási megállapodást, amely azonban csak jóval később, tavaly májusban lépett életbe. A volt jugoszláv tagköztársaság 2008 decemberében beadta EU-csatlakozási kérelmét, egy évvel később pedig elérte, hogy állampolgárai vízum nélkül utazhassanak be a schengeni övezetbe.