2011. november. 02. 09:51 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 02. 09:53 Világ

Harminchárom részre oszthatnák a philadelphiai hajóbaleset miatti kártérítést

Januárban várható döntés a két magyar fiatal halálával járó philadelphiai hajóbaleset utáni kártérítés ügyében. A városnéző hajónak ütköző tolóhajó kapitányát kedden egy év börtönre ítélték.

Januárban várható döntés a kártérítésről az amerikai kirándulóhajó tavaly nyári philadelphiai balesetének ügyében - mondta Rónai Péter ügyvéd, a hajóbalesetben meghalt két magyar fiatal szüleinek jogi képviselője szerdán.

Az ügyben érintett két cég - a hajók tulajdonosai - egy régi, 1850-ben született törvényre hivatkozva kétmillió dollárt tart jogosnak kártérítésként kifizetni az áldozatoknak, ez azt jelenti, hogy a pénzt 33-felé osztanák. Mint az ügyvéd kifejtette, a régi törvény szerint a hajóbaleseteknél a felelős tulajdonos a hajók összértékét tartozik kártérítésként kifizetni, ez a mostani esetben kétmillió dollár. A balesetet elszenvedett emberek és azok rokonai most azért küzdenek, hogy a törvényt ne vegyék figyelembe és ennél jóval több pénzt fizessenek a cégek - tette hozzá Rónai Péter.

A philadelphiai bíróság kedden jogerősen egy év és egy nap börtönbüntetésre ítélte a tolóhajó kapitányát, akinek az irányítása alatt egy uszály tavaly nyáron nekiütközött egy kirándulóhajónak Philadelphiában, a Delaware folyón. A baleset következtében két magyar fiatal vízbe fulladt. A vád és a védelem egyetértett abban, hogy hihetetlen események láncolata vezetett a tragikus kimenetelű ütközéshez. A tárgyalást vezető bíró ugyanakkor leszögezte: ha Matthew Devlin kapitány egyetlen dolgot is másként csinál, akkor elkerülhető lett volna az ütközés.

Rónai Péter szerint az ügyben szigorú ítélet született, hiszen - mint mondta - egy régebbi, hasonló ügyben csak 7 hónapra ítélték a vétkes kapitányt. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy szeretnék elérni: ne csak a kapitány, hanem a cégek felelősségét is állapítsák meg.

Hirdetés