2011. október. 20. 06:04 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 20. 05:52 Világ

Pakisztán be akar kerülni az ENSZ BT-be

Pakisztán szeretné elérni, hogy az ENSZ Közgyűlése pénteken beválassza a világszervezet Biztonsági Tanácsának (BT) nem állandó tagjai közé, amelyekhez Iszlámábád "ősellensége", India már idén csatlakozott.

A kétéves - ez esetben 2012. január elsejétől 2013. december 31-ig tartó - nem állandó tagságról regionális választási csoportok alapján dönt a közgyűlés. Az ázsiai-csendes-óceáni térségnek járó egy helyért Pakisztán és Kirgizisztán verseng egymással. India idén vált a BT nem állandó tagjává, s e státust a jövő év végéig őrzi meg.

India és Pakisztán három háborút vívott egymással azóta, hogy 1947-ben elnyerték függetlenségüket Nagy-Britanniától. A két atomhatalom egyszerre utoljára 1977-ben volt a BT tagja. ENSZ-diplomaták nem tartanak attól, hogy Pakisztán BT-taggá válása feszültséget keltene a dél-ázsiai régióban.

A diplomaták szerint nehéz megjósolni, hogy az ENSZ-közgyűlés milyen országoknak szavazza meg a BT-tagságot. Mindazonáltal lehetségesnek tartották, hogy egy Pakisztánhoz hasonló új BT-tagállam - az állandó BT-tag Oroszországhoz és Kínához csatlakozva - ellenállna az Egyesült Államok és az európai országok azon nyomásgyakorlásának, hogy vezessenek be szankciókat Szíria és Irán ellen.

Az ENSZ Közgyűlése október 21-én arról is dönt, hogy a Biztonsági Tanácsban a kelet-európai választási csoport számára fenntartott egyetlen helyre pályázó három ország - Magyarország, Szlovénia és Azerbajdzsán - közül melyik lehet a testület tagja a következő két évben.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.