Pénteken összeül az ENSZ Biztonsági Tanácsa a libanoni robbantások miatt
Az arab országok kezdeményezésére.
Az arab országok kezdeményezésére.
A 15-ből 14 tagország által támogatott javaslat azonnali tűzszünetet és fogolycserét kezdeményezne Izrael és a Hamász között.
Washington a túszok azonnali elengedéséhez kötötte volna a harcok felfüggesztését, míg a kínai ENSZ-nagykövet szerint azonnali és feltétel nélküli tűzszünetre kellene a tanácsnak felszólítania a feleket.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsát is alaposan megosztotta a gázai háború, a segélyezések és a tűzszünet kérdése. A hosszas egyezkedések után elfogadott BT-határozaton ez meg is látszik - de legalább nem vétózta meg senki.
„Aki azt hiszi, hogy abbahagyjuk, az elszakadt a valóságtól... Minden Hamász-terrorista, az elsőtől az utolsóig, két lábon járó halott” – mondta szerdai nyilatkozatában Benjamin Netanjahu.
Volodomir Zelenszkij szerint el kellene törölni az oroszok vétójogát az ENSZ BT-ben. Az orosz külügyminiszter szerint viszont a vétó legitim eszköz.
Az ukrán elnöki tanácsadó szerint a lépés „a nemzetközi jog újabb megerőszakolása”. Oroszország legutóbb 2022 februárjában volt a testület elnöke, akkor teljes körű inváziót indított Ukrajna ellen.
Több ország is provokációnak tartja Itamar Ben-Gvir akcióját, amely veszélyt jelenthet a zsidók és a muszlimok körében is szentnek tekintett helyszínt érintő szabályozásra.
Az ukrán elnök arra figyelmeztetett, hogy a nemzetközi közösség nem lehet „egy terrorista állam túsza”.
A dél-ázsiai ország álláspontjában bekövetkezett változásnak belpolitikai okai is lehetnek.
A tanács közleménye szerint a fehérorosz elnök saját jogsértéseiről akarja elvonni a figyelmet.
Izraeli katonai repülőgépek légi csapások tucatjait mérték különböző célpontokra a Gázai övezetben hétfőre virradóra, miközben a területet uraló Hamász szélsőséges iszlamista szervezet is folytatta a rakéták kilövését.