2011. október. 19. 06:48 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 19. 06:10 Világ

Washington meghívta Moszkvát fegyverkísérletekben való részvételre

Az Egyesült Államok felajánlotta Oroszországnak, hogy kapcsolódjon be saját radarjaival és egyéb érzékelőivel az amerikai rakétavédelmi rendszer tesztrepüléseibe.

 Washington ezzel is megpróbálja meggyőzni arról az orosz vezetést, hogy az Európában kiépülő rakétarendszer nem jelent fenyegetést Oroszország biztonságára. Patrick O, Reilly altábornagy, az amerikai védelmi minisztérium rakétavédelmi ügynökségének igazgatója az Atlanti Tanács kedden tartott ülésén elmondta, hogy az Egyesült Államok rendkívül érdekelt az Oroszországgal való együttműködésben a légvédelem terén, s továbbra is igyekszik meggyőzni Moszkvát arról, hogy az amerikai tervek nem az orosz stratégiai ütőerő gyengítését célozzák.

Emlékeztetett arra, hogy júliusban körülvezették Dmitrij Rogozint, Oroszország NATO-nagykövetét az Észak-Amerikai Légi és Űrvédelmi Parancsnokság (NORAD) Colorado Springsben található parancsnoki központjában. Ennek célja az volt, hogy Oroszország képviselői teljes mértékben tisztában legyenek azzal, hogy milyen rakétaelhárító rakétákat dolgoznak ki, s megértsék, ezek technikai adottságaik alapján nem képesek aláásni a stratégiai egyensúlyt.

A Ratheon amerikai fegyvergyártó cég SM-3 típusú elfogó rakétái kis hatótávolságúak. A két tonna tömegű rakéták korlátozott nagyságú térségben és kis országok ellen használhatók fel. Olyan nagy ország rakétaerejének, mint Oroszországé, nem jelentenek kihívást az SM-3-asok - mondta az altábornagy, hozzátéve, hogy a kísérleti repülésekben való részvételt nemcsak bizalomerősítő lépésként ajánlották fel Moszkvának, hanem azért is, hogy az orosz hadsereg saját eszközeivel ellenőrizhesse az amerikai rakétaelfogó rakéták technikai adottságait.

Barack Obama amerikai elnök hivatalba lépése után, 2009-ben felülvizsgálta elődje, George Bush terveit az átfogó rakétavédelmi rakétarendszer kiépítéséről, s helyette új elképzeléssel rukkolt elő egy korlátozottabb kapacitású rendszerről. A teljes egészében 2020-ra kiépülő, s a NATO-tagállamok területét teljesen lefedő rakétapajzs egyes elemeit Romániába, Lengyelországba, Törökországba és Spanyolországba telepítik. Oroszország ezt is ellenzi, mivel attól tart, hogy az új rakétapajzs képes lesz semlegesíteni nukleáris elrettentő erejét.

 

 

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.