Világ MTI 2011. október. 14. 11:07

A lengyel pártok ferde szemmel néznek Palikot kereszt elleni hadjáratára

A lengyel választásokon tíz százalékot szerzett Palikot Mozgalma (Ruch Palikot - RP) nevű párt első embere, Janusz Palikot Strasbourgig is elmenne, hogy eltávolítsa a keresztet a lengyel szejmből, az ugyanis - mondja - nem nemzeti jelkép.

Janusz Palikot, a lengyelországi parlamenti választásokon harmadik helyen végzett mozgalom elnöke ismételten követelte a feszület eltávolítását a lengyel szejm ülésterméből, és közölte, ha ez nem történik meg, alkotmánybírósághoz fordul panasszal, de hajlandó akár Strasbourgig is elmenni - adta hírül a lengyel sajtó. "A kereszt nem nemzeti jelkép. Az állam jelképe a koronán lévő sas" - mondta Palikot, hozzátéve, hogy vallási jelképeknek nincs helyük nyilvános helyeken.

Janusz Palikot
AP
Palikot kezdeményezésével egyetlen parlamenti párt sem ért egyet. Bírálta szándékát Donald Tusk miniszterelnök is, aki szerint a Palikot által meghirdetett "világi állam" jelszavának megcsúfolása lenne, ha a párt "keresztháborúval" kezdené parlamenti karrierjét. Jelezte, arra számít, hogy a szejm elnöksége nem engedi meg ezt a botrányt.

Az ellenzéki, nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) törvénytervezetet készül benyújtani, amely megtiltaná a kereszt eltávolítását a szejm ülésterméből. "Minden nemzetnek vannak saját hagyományai, és ha ezeket valaki meg akarja semmisíteni, a nemzetet magát akarja felszámolni" - mondta Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke. "Nincs okunk szégyenkezni amiatt, hogy nagy többségünkben katolikus nemzet vagyunk" - tette hozzá.

A PiS kezdeményezését a kormányzó Polgári Platform (PO) és a Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) nem támogatja, a Lengyel Parasztpárt (PSL) még habozik. Palikot javaslatával azonban egyetlen párt sem ért egyet. "Valamikor így döntött a szejm többsége, maradjon hát a kereszt" - mondta Wojciech Olejniczak, az SLD  volt elnöke, jelenleg európai parlamenti képviselője. Waldemar Pawlak, a PSL elnöke tréfára vette a dolgot: "Palikot úr és frakciója ül a legtávolabb a kereszttől, az tehát bizonyosan nincs veszélyben".

A szejm üléstermében 14 éve függ a kereszt. 1997-ben, az akkor kormányzó jobboldali Szolidaritás Választási Akció két képviselője helyezte el. Az SLD akkor élesen tiltakozott, de végül belenyugodott a helyzetbe, mondván, hogy Lengyelország szempontjából az lenne a legrosszabb, ha a jelképekért folyna háború, ahelyett, hogy az ország és a lengyelek jövőjéről vitáznának.

Egy lengyel katolikus és hazafias társaság, az Unum Principium aláírásgyűjtésbe kezdett egy olyan törvény elfogadása érdekében, amely védené a katolikus vallást Lengyelországban - jelentette a Gazeta Wyborcza. A társaság szerint egyes politikusok mind agresszívabban támadják a katolikus egyházat, a hívő katolikusok vallási érzelmeit és az évszázados lengyel hagyományokat.

Az Unum Principium két éve tiltakozott Madonna koncertje ellen, amelyet éppen augusztus 15-én, Szűz Mária mennybevételének ünnepén rendeztek Varsóban. Bydgoszczban tiltakoztak a Jézus Krisztus Szupersztár című musical bemutatása, valamint az Agnostic Front és a Wielki Piatek (Nagypéntek) nevű együttesek koncertje ellen is.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.