Patthelyzet a szlovák állampolgársági törvény módosításánál
Változatlanul megoszlanak a vélemények a szlovák kormánykoalícióban arról, hogyan változtassák meg a tavaly módosított állampolgársági törvényt, amely alapján elveszíti szlovák állampolgárságát az, aki önként újat vesz fel.
A belügyminisztérium múlt héten tárcaközi egyeztetésre előterjesztett, majd váratlanul visszavont javaslata után most a Kereszténydemokrata Mozgalom két képviselője, Pavol Hrusovsky és Jozef Mikus állt elő új elképzeléssel. A párt tagja a kormánykoalíciónak.
Az elképzelés szerint Szlovákia állampolgárai, akik felveszik egy másik ország állampolgárságát, január elseje után már nem veszítenék el eredeti állampolgárságukat. Ennek feltétele azonban az lenne, hogy a másik államban bármilyen jogcímen tartózkodási engedélyük legyen. A kereszténydemokraták szerint ez a megoldás élvezi a koalíció többségének támogatását, de a Híd magyar-szlovák párt ellenzi. Az ellenzéki pártokkal a koalíció egyelőre nem tárgyalt a témáról.
"Politikai egyezség van egy ilyen megoldással kapcsolatban" - mondta Hrusovsky hétfőn újságíróknak. Elismerte azonban, hogy a Híd nem lelkesedik a megoldásért.
Solymos László, a Híd parlamenti frakciójának elnöke újságíróknak azt mondta, hogy egy ilyen módosítást a párt képviselői biztosan nem fognak támogatni. "Sosem fogunk támogatni olyan törvényt, amely alapján lehetővé válik, hogy egy szlovák állampolgár akarata ellenére elveszítse állampolgárságát" - hangsúlyozta Solymos. Azt, hogy a módosítást támogatja-e majd a Polgári Konzervatív Párt négy képviselője, akik a Híd listáján kerültek be a parlamentbe, nem tudta megmondani.
A Híd szerint a legjobb megoldás az lenne, ha egyszerűen eltörölnék a Ficoék által megszavazott módosítást. Ez a módosítás egyébként a Híd jóvoltából a múlt héten az alkotmánybíróság elé került, amely megvizsgálja, nem alkotmányellenes-e.
A belügyminisztérium szerint a Fico-féle törvény alapján eddig 126-an veszítették el szlovák állampolgárságukat. Közülük 15-en lettek magyar állampolgárok.