Hét nagyobb szíriai város és több kormányhivatal honlapját törték fel internetes aktivisták, miközben a biztonsági erők folytatják a tüntetők elleni kegyetlen fellépést - adta hírül az al-Dzsazíra hírtévé hétfőn internetes honlapján.
A RevoluSec egyik tagja az al-Dzsazírának elmondta, hogy eképpen próbálják támogatni a szíriai népet a szabadságért és az elnyomás ellen folyó harcban. A szervezet célja az egészséges párbeszéd népszerűsítése, a nép tájékoztatása, valamint a cenzúra, illetve az emberi jogi visszaélések felfedése.
Eközben a The Washington Post című amerikai lap hétfői számában arról tudósított, hogy néhány átálló létrehozta a Szabad Szíriai Hadsereget (SZSZH). Ez az első szervezett fegyveres kihívás Aszad rezsimjével szemben, és ezzel a március közepe óta tartó konfliktus új szakaszba léphet. A homályos csoportosulás egyelőre csak nagy reményeket és nehezen ellenőrizhető állításokat tud felmutatni, de kiválóan használja az internet nyújtotta lehetőségeket. A Facebook közösségi hálón létrehozott profilja szerint az SZSZH 10 ezer taggal büszkélkedhet, és több sikeres támadást tudhat maga mögött, amelyekről rendre be is számol.
A dezertőrök vezetője, a légierőt maga mögött hagyó Riad Aszaad tábornok szerint "a fegyveres felkelés elkezdődött". A Törökországban menedékre lelt Aszaad úgy gondolja, hogy a kormányt "csak erőszakkal és vérrel lehet eltávolítani". A tábornok célja, hogy a líbiai forradalom menetrendjét követve kihasítson egy területet Észak-Szíriából, amelyet repüléstilalmi övezetként nemzetközi védelem alá helyezne, a baráti országoktól szerzett fegyverekkel pedig megtámadná Aszad erőit.
Bár az átállók száma egyre gyorsabban növekszik, és Homszban szinte mindennapos jelenség lett a mundér lecserélése, az SZSZH egyelőre csak arra képes, hogy a tüntetések környékén biztosítsa a civilek védelmét, illetve támogassa a további elpártolásokat.
Robert Ford, az Egyesült Államok damaszkuszi nagykövete úgy látja, hogy a fegyveres csoport egyelőre nem lesz komolyabb hatással a kormányra, mert nem rendelkezik elég taggal. Ugyanakkor Aszaad szerint a felekezeti aránytalanság időzített bombaként ketyeg, amely előbb-utóbb szétveti a szíriai hadsereget. "A katonák 90 százaléka szunnita, és a morál rossz. A dezertálások mindennaposak, a rezsim pedig retteg, mert tudja, hogy belülről döntik romba" - magyarázta a tábornok.
Az ENSZ adatai szerint 2700-an haltak meg Szíriában a tiltakozó megmozdulások kezdete, március 15-e óta. Damaszkusz 700-ra teszi a "lázadók és terroristák" áldozatául esett rendőrök és katonák számát.