Világ MTI 2011. szeptember. 21. 11:59

Megválasztották Putyin emberét az orosz felsőház elnökévé

A Szövetségi Tanács, az orosz parlament felsőháza szerdán megválasztotta elnökévé Valentyina Matvijenko volt szentpétervári kormányzót.

Matvijenkót Dmitrij Medvegyev elnök választotta ki erre a tisztségre, amely májusban üresedett meg, amikor a szentpétervári parlament visszahívta Szergej Mironov addigi elnököt, az Igazságos Oroszország párt akkori elnökét, aki előzőleg egyre inkább ellenzéki álláspontra helyezkedett.

A nagy karriert befutó Valentyina Matvijenko kiválasztását érdemei elismerése melletti nyugdíjazásának látja számos szakértő, mivel Szentpéterváron az utóbbi években jelentősen csökkent a népszerűsége, és nehéz lett volna újra kinevezni kormányzóvá. A felsőházban szerdán 140 támogató és egy ellenszavazatot kapott.

AP

Matvijenko az első nő a testület élén. Székfoglaló beszédében a felsőház tekintélyének növelését ígérte: "Meg kell szabadulnunk attól a címkétől, hogy itt csak rányomják a pecsétet bármire" - mondta. Emellett kilátásba helyezte a szenátorok eddiginél nagyobb védettségét. Jelenleg bármelyiküket visszahívhatja az őket küldő megye kormányzója vagy parlamentje. "Ma minden szenátor a regionális konjunktúra Damoklész-kardja alatt dolgozik, és ezért a Szövetségi Tanács nem tudja megfelelően végezni munkáját" - mondta.

Azt mondta: "nem híve a forradalmi és a radikális döntéseknek, valamint a populizmusnak", de véleményük nyílt kifejtésére bíztatta a szenátorokat.

Matvijenko 1998 és 2003 között Oroszország miniszterelnök-helyettese volt, 2003-ban lett az "északi fővárosnak" is nevezett Szentpétervár kormányzója. Miután világossá vált, hogy a felsőház elnökének szánják, ehhez indulnia kellett helyi önkormányzati választásokon, és két szentpétervári körzetben tette ezt meg, de a kampányt és a választást - amelyet néhány ismeretlen jelölttel szemben hatalmas fölénnyel megnyert - számos botrány kísérte.

Emellett a Vedomosztyi című lap szerdán Szentpétervár közbeszerzési honlapjáról kiszámított összeállítást közölt arról, hogy Matvijenko kormányzósága idején Szentpétervár összesen mintegy 3 milliárd rubel értékben 430 fővállalkozói megrendelést adott a fiával kapcsolatban álló cégeknek.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.