2011. szeptember. 14. 06:40 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 14. 10:04 Világ

Felmentették a fegyvercsempészés vádja alól a volt argentin elnököt

Felmentették kedden Argentínában Carlos Menem volt elnököt a fegyvercsempészés vádja alól – közölte az ügyben eljáró Buenos Aires-i bíróság.

A 81 éves politikusra – aki 1989 júliusától több mint tíz éven át volt Argentína elnöke, és most is az argentin szenátus tagja – nyolc év börtönbüntetés kiszabását kérte az ügyészség.

A három éve indult per tárgya az 1991-1995 közötti, Ecuadorba és Horvátországba irányuló argentin fegyverszállítás volt. A két ország akkoriban fegyverembargó alatt állt. Menemmel együtt felmentették az ügy 17 másik vádlottját, köztük a volt védelmi minisztert, a légierő volt parancsnokát és az állami fegyvergyár akkori vezetőjét.

A vád szerint Menem és a 17 másik vezető tisztségviselő tudtával jutottak el a hivatalosan Panamának és Venezuelának szánt, összesen 6500 tonnányi, mai áron 76 millió euró értékű fegyverszállítmányok – lövegek, gépkarabélyok, harckocsi-elhárító rakéták és lőszer – Horvátországba és Ecuadorba.

Horvátország 1991-től 1995-ig függetlenségi háborút folytatott, Ecuador 1995-ben Peruval vívott rövid háborút a két ország közös határán fekvő, vitatott hovatartozású területért.

Menem azzal védekezett a bíróság előtt, hogy ő elnökként csak aláírta a venezuelai és panamai fegyverexportról szóló rendeletet, ezután már nem volt rálátása az ügyre, ezért nem tudhatta, hogy a szállítmányokat valójában nem a hivatalosan megadott rendeltetési helyre vitték. Az ítélet nem jogerős, az ügyész bejelentette, hogy fellebbezést nyújt be.

Hirdetés
Itthon Lőrincz Tamás 2025. április. 23. 10:02

Kiderült, hivatalosan mi lett azokkal a lefoglalt szállodai szobákkal, amelyeket Sulyok Tamásék végül nem vettek igénybe az olimpia idején

A külügyminisztérium tájékoztatása szerint csak abban a három napban használta magyar delegáció az Intercontinental 15 lefoglalt szobáját az olimpia ideje alatt, amikor Sulyok Tamás köztársasági elnök is Párizsban tartózkodott. Vagyis – a hivatalos közlés alapján – a maradék lefoglalt 16 éjszakán vagy üresen álltak a szobák, vagy a szálloda szabadon kiadhatta azokat másoknak. Arra a kérdésünkre nem érkezett válasz Sándor-palotától, hogy miért nem engedték át a szállást karitatív célokra, ha már kifizettek érte 228 millió forintot.