2011. augusztus. 24. 14:54 MTI Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 24. 15:13 Világ

Ókori kikötőt fedeztek fel Walesben

A római kori Britannia második ismert kikötőjét fedezték fel a régészek a walesi Newport városától északra fekvő Caerleon erődítmény területén folytatott ásatások során.

A dél-walesi Caerleon a legfontosabb római kori régészeti helyszínek közé tartozik Nagy-Britanniában. Az erőd Kr.u. 74-75 tájékán épült Augustus császár második légiójának főhadiszállásaként. A tavaly talált lenyűgöző leletek – fürdőházak, piacterek és templomok – után a régészeknek most a Londonon kívüli egyetlen ismert római kori kikötőt sikerült feltárniuk a térségben.

"Minden várakozásunkat felülmúlta a felfedezés. Most már egyértelmű, hogy az, ami elénk tárul, új ismeretekkel fogja bővíteni a római kori Britanniával kapcsolatos tudásanyagunkat" – mondta a Peter Guest, a Cardiffi Egyetem kutatócsoportjának vezetője, akit a The Guardian online kiadása idézett. "Ez egy tervszerűen létrehozott kikötőnek tűnik, amely Caerleon erődítményéhez tartozott."

A régészek szerint a Földközi-tengerről érkező római légiók hajói ebbe a kikötőbe futhattak be, hogy a katonák segítséget nyújthassanak bajtársaiknak a mindenre elszánt helyi törzsekkel folytatott ádáz küzdelemben. A most feltárt maradványok rendkívül jó állapotban vannak, részben azért, mert a területet sokáig csupán legelőnek használták.

Az Usk folyó partján végzett ásatások során a régészek megtalálták a fő rakpartfalat, a kikötőhelyeket, a kunyhókat és a dokkok nyomait. "A kikötő jelentősen megkönnyítette az utánpótlást, és a katonáknak nem kellett a göröngyös római utakon menetelniük" – fejtette ki Guest. A nagyközönség az ásatási munkálatok végéig, szeptember 1-jéig keresheti fel a területet.

Hirdetés