Svájci ultrakonzervatívok bosszantották fel a Vatikánt
A Vatikánba kérették egy svájci központú ultrakonzervatív katolikus csoport legfőbb tisztségviselőit, miután a szervezet törvénytelen papszentelésekkel és holokauszttagadással felbőszítette a katolikus egyház vezetőit.
A Vatikán azt kifogásolja, hogy Szent X. Pius Testvériség illegálisan szentelt fel papokat, egyik püspöke pedig korábban a holokausztot tagadó kijelentést tett.
A találkozóra szeptember 14-én lesz - közölték vatikáni tisztségviselők. Az ultrakonzervatív papi testvériség tagjait egyelőre nem sikerült megszólaltatni az üggyel kapcsolatban.
A társaságot Marcel Lefebvre püspök alapította 1969-ben, tiltakozásul a II. Vatikáni Zsinat reformjai, egyebek mellett a misék latin helyett helyi nyelven történő bemutatása ellen. A Vatikán 1988-ban kiközösítette Levebvre-t és négy másik, engedély nélkül felszentelt püspököt, köztük azt főpapot, aki egy 2009-ben adott tv-interjúban tagadta a holokausztot.
XVI. Benedek pápa nem sokkal később feloldotta a kiközösítést, megpróbálva visszavezetni a társaságot az egyház kebelébe. Az egyházfőt emiatt bírálatok érték, ám a Vatikán azzal utasította vissza a kritikát, hogy a pápa nem tudott Richard Williamson nyilatkozatáról, amikor a kiközösítés alól feloldotta az érintetteket.