Beszédet mondott David Cameron brit konzervatív kormányfő a Londonból kiindult zavargások miatt összehívott rendkívüli parlamenti ülésen, amelyen bejelentette: minden fosztogatót felkutatnak, minden károsult kárát megtérítik, a biztosítókat pedig államilag fogják megtámogatni. A rendőröknek engedélyezték a gumilövedék és a vízágyú használatát.
David Cameron a brit parlament csütörtökre összehívott rendkívüli ülésén mondott beszédet a képviselők előtt. A miniszterelnök ismét bűnözésnek minősítette a szombat este óta tartó angliai eseményeket, majd kijelentette, "nem engedjük a félelem kultúráját eluralkodni az utcákon".
A miniszterelnök elmondta, a zavargásokat kiváltó haláleset ügyében nyomozást folytatnak, de határozottan kijelentette, a 29 éves Mark Duggan halála a zavargások résztvevői számára csak ürügy volt. "Nevetséges azt feltételezni, hogy a férfi halálának bármi köze lenne az azóta tartó, egész Angliát érintő fosztogatásoknak" - mondta Cameron.
A miniszterelnök beismerte, hogy a rendőrség is hibázott, amikor kezdetben közrendészeti problémaként kezelte a zavargásokat, és nem bűncselekményként, és túl kevés rendőrt vezényeltek a helyszínekre. A felmerült problémákat azonban állítása szerint elhárították, a korábbi 6 ezer rendőr helyett már 16 ezren vannak London utcáin, ez pedig a hét végéig így is marad. A rendőrök mindeddig 1200 embert tartóztattak le, a letartóztatások pedig folytatódni fognak, az összes fosztogatót fel fogják kutatni a zavargások során készült fényképek alapján, amiben, mint mondta, a "téves emberi jogi aggályok" sem fogják megakadályozni a brit miniszterelnököt.
David Cameron közölte, a rendőröknek engedélyezték a gumilövedék és a vízágyú használatát, a katonaság bevetését azonban egyelőre elvetették. A rendőrség viszont felhatalmazást kapott arra is, hogy az arcukat takaró maszkok levételére kötelezze az utcai zavargókat.
A brit miniszterelnök kitért a közösségi média és az azonnali üzenetek használatára is a zavargások szervezésében: mint mondta, meg fogják vizsgálni, mit tehetnének annak érdekében, hogy ezt valamiképpen kizárják.
David Cameron a zavargóknak ígért büntetés mellett kártérítést ígért a nem biztosított, de károsult lakás- és üzlettulajdonosoknak a zavargásokról szóló törvény értelmében, a biztosítókat pedig államilag fogják megtámogatni 200 millió fonttal. A brit miniszterelnök emellett egy vizsgálatot is kezdeményezett a brit bandákról, aminek az eredménye októberben lesz nyilvános.
További híreket a Londonból indult zavargásokról itt olvashat!