A német belügyminiszter nem tart külvárosi lázongásoktól
Bár egy felmérés szerint a német polgárok is elképzelhetőnek tartanak országukban az angliaihoz hasonló erőszakos cselekményeket, a német belügyminiszter szerint a szociális integráció terén az elmúlt években Németországban jelentős előrelépés történt, így nem tart hasonló történésektől. A német lapok közben a brit társadalom mentalitását bírálták.
Németország nem tart a nagy-britanniaihoz hasonló zavargásoktól - hangsúlyozta egy szerdai interjúban az ország belügyminisztere. Hans-Peter Friedrich szerint semmi jele sincs annak, hogy a német nagyvárosokban a fiatalok olyan erőszakos cselekményeket hajtanának végre, mint a brit fiatalok Londonban és több más angliai városban.
A konzervatív miniszter ezt elsősorban azzal magyarázta, hogy a szociális integráció terén az elmúlt években Németországban jelentős előrelépés történt. "Szerencsére Németországban ma nincsenek olyan társadalmi feszültségek, mint Nagy-Britanniában vagy más európai országokban" - fogalmazott a belügyminiszter, úgy értékelve, hogy ezért valamennyi német társadalmi erő rendkívül sokat tett.
A miniszter azt hangoztatta: Németországban konszenzus alakult ki a tekintetben, hogy az erőszak nem jelentheti különböző politikai vagy egyéb nézetek terjesztésének eszközét. Ezt a konszenzust fenn kell tartani és arra kell törekedni, hogy annak a fiatalok is részesei legyenek - jelentette ki Hans-Peter Friedrich, kiemelve a társadalomnak az oktatással, illetve neveléssel kapcsolatos felelősségét. A belügyminiszternek szögesen ellentmondott egy szerdai felmérés. Eszerint a német lakosság több mint 90 százaléka úgy vélte, hogy a nagy-britanniaihoz hasonló események Németországban is megtörténhetnek.
Élesen bírálták Nagy-Britanniát a német napilapok. A baloldali Berliner Zeitung szerint a randalírozó kapucnis brit fiatalok egy olyan társadalom termékei, amely már régóta elvesztett minden irányt. Az újság emlékeztetett arra, hogy a korábbi munkáspárti miniszterelnök, Gordon Brown szívesen tüntette fel magát egyfajta "erkölcsi iránytűnek", ez azonban - mint a lap fogalmazott - már 2007-ben is viccnek számított. A munkáspárti kormány valójában a konzervatív Margaret Thatcher neoliberális ideológiáját folytatta, amelynek középpontjában az egyén gazdagodása, az "én, én, én" hangsúlyozása állt. Az újság szerint ez jellemzi a mai brit társadalmat, amelyben a mohóság felfalja az értékeket. Ha a zavargások véget is érnek majd, a problémák nem tűnnek el. Nagy-Britannia nem takaríthatja meg az értékeivel kapcsolatos vitát - fogalmazott a német lap.
Hasonlóan vélekedett a konzervatív Die Welt is. Az újság szerint a nagy-britanniai gyújtogatók olyan személyek, akik semmilyen értékekkel nem rendelkeznek. Hozzászoktak ahhoz, hogy a pénzt az államtól kapják, és fellázadnak, ha a juttatások nem olyan mértékűek, mint korábban. Ezzel a problémával azonban belátható időn belül jóval több európainak, köztük sok fiatalnak kell majd szembenéznie - írta a lap, utalva arra, hogy a legtöbb állam lehetőségei felett élt, és a jövőben vissza kell fognia kiadásait. Az Európai Unió elavult jóléti illúziója immár a múlté - vélekedett a német konzervatív napilap.
A brit fővárosban augusztus 6-án kezdődtek rendbontások azt követően, hogy az észak-londoni Tottenham negyedben augusztus 4-én rendőrök tűzharcban agyonlőttek egy 29 éves, négygyermekes családapát, Mark Duggant. A zavargások mostanra átterjedtek London több kerületére, valamint Birminghamre, Liverpoolra, Nottinghamre és Bristolra is. A zavargások túlnőttek a lelőtt férfi halála miatti tiltakozáson, a rendbontó fiatalok napok óta csak rongálnak és üzleteket fosztogatnak.