Prisitina elutasítja a KFOR-szerb megállapodást
Előzetes megállapodást között a NATO-vezetésű koszovói nemzetközi békefenntartó erő (KFOR) a szerb kormány képviselőivel arról, hogy felszámolják a Koszovó északi részén helyi szerbek által emelt útakadályokat és egyelőre a békefenntartók ellenőrzése alatt marad két határátkelő; a koszovói kormány máris elutasította az egyezséget.
A megállapodás tervezetét Erhard Bühler koszovói KFOR-parancsnok dolgozta ki a szerb kormány két képviselőjével tartott szerdai találkozóján - közölte a KFOR.
Az egyezséggel azt szeretnék elérni, hogy lecsillapodjon a feszültség Koszovó túlnyomórészt szerbek lakta északi csücskében. A múlt héten ugyanis ismét föllángolt az erőszak a térségben, miután a koszovói rendőrség különleges egysége át akarta venni az ellenőrzést két átkelő fölött a koszovói-szerb határon, ami óriási felháborodást váltott ki a helyi szerbek körében. A feldühödött szerbek útakadályokat létesítettek, és az egyik átkelőt, a jarinjeit felgyújtották. A két határállomást néhány napja a KFOR ellenőrzi.
A megállapodástervezet értelmében az útakadályokat felszámolják, szeptember közepéig pedig a KFOR ellenőrzi a két határátkelőt, de a határidő szükség esetén meghosszabbítható.
Az albán többségű koszovói kormány máris elutasította az egyezséget, mondván hogy az fütyül Pristina azon "alapvető célkitűzésére", hogy koszovói rendőröket és vámosokat vezényelhessen a két határátkelőre. Koszovó - Szerbia egykori albán többségű tartománya - 2008-ban kiáltotta ki függetlenségét. A helyi szerb kisebbség azonban nem ismeri el a koszovói hatóságokat és kizárólag Szerbia fennhatósága alá szeretne tartozni.