Félnek az oroszok, kínaiak, hogy Szíria lehet az újabb Líbia
Ismét konkrét eredmény nélkül ért véget az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) a szíriai helyzettel foglalkozó ülése kedden, immár a második egymást követő napon: a tagállamok továbbra sem jutottak közös nevezőre a Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszere ellen kirobbant tüntetések véres elfojtásáról.
Diplomáciai források szerint a világszervezet New York-i székházában tartott tanácskozáson történt ugyan előrelépés, de továbbra is vannak ellentétek. A BT-tagállamok ENSZ-képviselői konzultálnak a kormányaikkal, majd szerdán ismét összeülnek.
A BT Németország kérésére ült össze, miután vasárnap közel 140 ember vesztette életét Szíriában, közülük mintegy százan Hama városában, ahol a hadsereg és a biztonsági erők brutális támadást hajtottak végre a lakosság ellen. A demokratikus változásokat követelő tüntetéssorozat márciusi kezdete óta ez volt az egyik legvéresebb nap Szíriában.
Nagy-Britannia, Franciaország, Németország és Portugália a tüntetések véres elfojtását elítélő határozatot akar elfogadtatni, amit az Egyesült Államok is támogat. Oroszország és Kína - Brazília, India és Dél-Afrika egyetértésével - azzal fenyegetőzött korábban, hogy megvétóz egy ilyen határozatot.
Oroszország, Kína és szövetségesei dühösek amiatt, hogy a NATO a Líbiáról elfogadott BT-határozatokkal igazolja a Moammer el-Kadhafi hadi gépezete ellen indított légicsapásokat. Attól tartanak, hogy egy Szíriáról szóló határozat megnyitja az utat a fegyveres beavatkozásra, amit európai politikusok és a NATO hétfőn vehemensen cáfolt.
Közben amerikai szenátorok felszólították Barack Obama elnök kormányát, hogy vezessen be kemény büntetőintézkedéseket a szíriai energetikai ágazat ellen, nyomatékot adva annak a washingtoni követelésnek, hogy Damaszkusz szüntesse be a tüntetések véres elfojtását.