2011. július. 08. 21:06 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 08. 20:52 Világ

ENSZ: nemzetközi jogot sértett az USA

Az ENSZ szerint az Egyesült Államok megsértette a nemzetközi jogot azzal, hogy Texasban kivégeztek egy mexikói állampolgárt - jelentette ki pénteken Genfben nyilvánosságra hozott közleményében Navi Pillay, a világszervezet emberi jogi főbiztosa.

A 38 éves Humberto Lealt a texasi Huntsville börtönében szerdán méreginjekcióval altatták el örökre, miután 1995-ben halálra ítélték egy 16 éves lány megerőszakolásáért és meggyilkolásáért. Leal mindvégig ártatlanságát hangoztatta.

Az ítélet végrehajtásának a felfüggesztést a mexikói és az amerikai kormány is nyomatékosan kérte. Pillay szerint az, ami Texasban történt, az amerikai jogrend hatáskörébe tartozik, ezért az Egyesült Államok nemzetközi kötelezettségeire is vonatkozik. A jelenleg Mexikóban tartózkodó főbiztos kijelentette: csalódott, hogy sem a kegyelmi ügyekben illetékes texasi testület, sem az állam kormányzója nem hozott olyan intézkedéseket, amelyekkel megakadályozható lett volna a kivégzés. Pillay emlékeztetett arra, hogy a hágai Nemzetközi Bíróság 1994-ben kérte Washingtont. hogy vizsgálja felül 51 halálra ítélt mexikói ügyét, mondván, hogy az Egyesült Államok nem teljesíti teljes egészében a konzuli kapcsolatokról szóló bécsi konvencióból fakadó kötelezettségeit, amelyek szerint a vádlottaknak lehetőséget kell adni arra, hogy hazájuk konzulátusától jogi segítséget kérjenek.

Sandra Babcock, a Leal védelmét ellátó iroda vezetője szerint a konzuli segítség igénybe vételével védencének valós lehetősége lett volna arra, hogy bebizonyítsa ártatlanságát. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter ugyancsak csalódottságának adott Leal kivégzése miatt. "Ha mi nem védelmezzük a külföldiek jogait az Egyesült Államokban, azt kockáztatjuk, hogy nehézségeink támadnak, amikor külföldön tartózkodó állampolgárainknak akarunk segítséget nyújtani" - mondta Clinton.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.