Világ MTI 2011. július. 07. 17:47

Ban Ki Mun őszre vár előrelépést a ciprusi konfliktusban

Októberre juthat megegyezésre Ciprus újraegyesítéséről a megosztott szigetország görög és török közösségének vezetése - közölte Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár csütörtökön Genfben.

A világszervezet főtitkára háromoldalú egyeztetésen vett részt Dimítrisz Hrisztofiasz, a (görög népességű) Ciprusi Köztársaság elnökének, és Dervis Eroglu, az Észak-ciprusi Török Köztársaság elnökének társaságában. A felek megállapodtak, hogy lendületet adnak az utóbbi időben holtpontra jutott újraegyesítési tárgyalásoknak. Ban Ki Mun arra számít, hogy a New Yorkba tervezett októberi találkozóig az összes konfliktusos kérdésben haladást érhetnek el a szereplők. 

Ban Ki Mun
AP

Az ENSZ-főtitkár - aki legutóbb januárban egyeztetett Hrisztofiasszal és Eroglu-val - többek között azért szorgalmazza a ciprusi konfliktus mielőbbi rendezését, mert 2012 közepén Nicosia veszi át az Európai Unió soros elnöki tisztjét, és az elhúzódó egyeztetések Törökország EU-csatlakozási tárgyalásainak egyik akadályát képzeik. Habár a felek korábban több alapvető kérdésben megegyezésre jutottak - Eroglu tavaly feladta a kétállami berendezkedésre vonatkozó terveit, elfogadva a szövetségi államformát - a kitelepítettek visszatéréshez és tulajdonhoz fűződő joga továbbra is vita tárgyát képezi.

Ciprus északi részét 1974. július 20-án szállták meg török katonák arra válaszul, hogy görög nacionalista ciprióták egy puccskísérletet követően Görögországhoz akarták csatolni a szigetországot. A görög népességű Ciprusi Köztársaság 2004-ben csatlakozott az Európai Unióhoz, az Észak-ciprusi Török Köztársaságot azonban Ankarán kívül senki sem ismeri el, ráadásul magas munkanélküliség és gazdasági embargó sújtja. Törökország uniós tárgyalásait jelentősen megnehezítik, hogy Ankara a mai napig nem nyitotta meg kikötőit és repülőtereit a ciprusi hajók és repülőgépek előtt. A sziget újraegyesítési kísérletére legutóbb 2004. április 24-én került sor, amikor mindkét közösség népszavazáson döntött a Kofi Annan korábbi ENSZ-főtitkárról elnevezett Annan-tervről. Ennek értelmében szövetségi állam jött volna létre Svájc mintájára, amelyben a két tagállam egyenlő jogokkal, önálló belügyekkel, de azonos állami szimbólumokkal rendelkezett volna. A görög ciprióták 75, 83 százaléka elutasította, a török ciprióták 60 százaléka jóváhagyta az ENSZ elképzeléseit tartalmazó tervezetet.

Az ENSZ kéksisakosai 1964. óta tartózkodnak a szigeten, a világszervezet jelenleg 850 katonával és 65 fős nemzetközi rendőrségi alakulattal van jelen Cipruson.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.