2011. június. 07. 05:40 MTI Utolsó frissítés: 2011. június. 07. 05:07 Világ

Halálosan megfenyegették Junckert

Halálos fenyegetéseket kapott Jean-Claude Juncker luxembourgi kormányfő, az euróövezeti tagországok csoportjának vezetője Görögországból, ahol nagyon népszerűtlenek a nemzetközi pénzügyi segélyért cserébe foganatosítandó szigorú megszorítások. Erről maga az érintett beszélt az Európai Parlamentben tartott bizottsági meghallgatásán.

Juncker a Strasbourgban hétfőn rendezett meghallgatáson kijelentette: "mit mondhatnánk a görögöknek? Jó kérdés, magamnak is gyakran felteszem, mert sok levelet kapok Görögországból. Köztük halálos fenyegetéseket is".

Görögország hatalmas államadóssággal küszködik, amelyet képtelen a piacról refinanszírozni, mert a befektetők erre csak túl magas hozam mellett lennének hajlandóak. Athén tavaly ígéretet kapott az Európai Uniótól és a Nemzetközi Valutaalaptól arra, hogy három évre 110 milliárd eurós pénzügyi támogatást kap, cserébe szigorú megszorításokat kell bevezetnie, hogy megpróbálja rendbe tenni az államháztartás helyzetét. Juncker múlt pénteken közölte, Görögországot segítő újabb pénzügyi támogatásról készül dönteni az euróövezeti tagországok csoportja (Eurogroup), de Athénnak ezért cserébe erősebb (nemzetközi) felügyelet alá kell helyeznie kiadásait és további költségvetési "áldozatokat" kell hoznia.

Athénban vasárnap tízezrek tüntettek a megszorítások ellen. Több ágazatban már sztrájkokat tartottak, a közvélemény pedig azzal vádolja a politikusokat, hogy mindenéből kiforgatják az országot - többek között amiatt, hogy a hitelezők (az állami bevételek növelésére) komoly privatizációt követelnek.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.