Portugália: abszolút többségbe kerülhet a jobboldal a parlamentben
Az ellenzéki, jobbközép Szociáldemokrata Párt (PSD) győzött a Portugáliában rendezett előre hozott parlamenti választásokon a vasárnap este nyilvánosságra hozott részeredmény szerint. José Sócrates szocialista párti kormányfő elismerte vereségét, a következő kormányfő Pedro Passos Coelho PSD-vezető lehet.
A szavazatok közel 80 százalékának összesítésén alapuló, vasárnap este nyilvánosságra hozott részeredmény szerint a PSD a szavazatok 37-42,5 százalékára, míg Sócrates kormányfő Szocialista Pártja (PS) a voksok 24,4-30 százalékára számíthat. Mivel a jobboldali konzervatív Néppárt (CDS-PP) a szavazatok 10,9 százalékát mondhatja magáénak, a jobboldal együttesen abszolút többségbe kerülhet a parlamentben.
Portugáliában azért rendeztek előre hozott választásokat, mert a kormány március végén lemondott, miután a parlament elutasította az újabb gazdasági megszorító csomagtervet. A kemény megszorítás a 78 milliárd eurós nemzetközi pénzügyi segély feltétele.
José Sócrates vasárnap este elismerte választási vereségét, és bejelentette lemondását a Szocialista Pártban viselt főtitkári tisztségéről. Sócrates 2004 óta állt a PS és 2005 óta a portugál kormány élén.
Pedro Passos Coelho vasárnap este kijelentette, hogy országa nem lesz teher a hitelezők számára, és "minden tőlük telhetőt elkövetnek azért, hogy a portugál állam eleget tegyen kötelezettségeinek". Közölte azt is, hogy a lehető leggyorsabban megalakítja a PSD és a CDS-PP koalíciós kormányát.
Jóllehet az előre hozott parlamenti választásokat az ibériai országot megrázó súlyos pénzügyi válság idején rendezték meg, a 9,6 millió választópolgár több mint 42 százaléka nem élt választási jogával. Parlamenti választások esetében még soha ennyien nem maradtak távol az urnáktól azóta, hogy a diktatúrát megdöntve 1974-ben demokratikus kormányzati rendszer jött létre Portugáliában.
Korábbi jelentések szerint a szavazók tisztában voltak azzal, mostani döntésük csupán arról szól, hogy melyik párt hajtsa végre a segély feltételéül szabott megszorításokat. Tartanak a szocialistáktól, de tartanak egy jobboldali koalíciótól is, amely ígérete szerint még a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Unió és az Európai Központi Bank alkotta trojkánál is messzebb menne a privatizációban, a munkaerőpiac és a közszolgáltatások megreformálásában.