A magyar EU-elnökség az agrárminiszterek soron kívüli ülését is kész összehívni a gyors cselekvés érdekében - jelentette ki Fazekas Sándor a fertőzött uborka miatt kialakult helyzet kezelésére utalva kedden Debrecenben, az EU Mezőgazdasági és Halászati Tanácsának informális ülését követő sajtókonferencián.
A tanácskozás valamennyi résztvevője együttérzését fejezte ki a fertőzés áldozatai hozzátartozóinak - jelezte a magyar vidékfejlesztési miniszter. Fazekas Sándor szerint az EU gyorsriasztási rendszere megfelelően reagált a történésekre, ugyanakkor pontos tényekre, vizsgálati eredményekre van szükség ahhoz, hogy hatékonyan lehessen kezelni a kérdést. Az EU élelmiszerbiztonsági hatóságai felelősen, gondosan jártak el, de most a legfontosabb "a fertőzés forrásait kétséget kizáróan megtalálni" - jegyezte meg az Európai Unió soros elnökségét betöltő Magyarország agrárminisztere.
Dacian Ciolos, az EU mezőgazdasági biztosa szerint gyors reagálással vissza kell állítani a fogyasztói bizalmat, mert "a bizalmi válságnak komoly gazdasági hatása lehet, ami visszahat az ágazatra". Ugyanakkor megalapozatlanul nem szabad vádolni egyes tagállamokat, óvatosan kell eljárni, feltételezéseket nem szabad hangoztatni, mert csődbe mehet az egész zöldségágazat az EU-ban, s azt a fogyasztók is megsínylik - hangoztatta Dacian Ciolos.
Az EU-biztos szerint a kialakult helyzetben a piaci szempontokra is kiható jogi elemzéseket végeznek, s megvizsgálják, milyen eszközök mobilizálhatnak, hogy segítsék az ágazatot. Hozzátette: izolálni kell a problémát, hogy a gyanakvás megszűnjön a termékekkel szemben, de nagyon fontos, hogy az intézkedések arányosak legyenek.
Fazekas Sándor a három napos debreceni informális tanácskozás kapcsán kifejtette: Magyarország egyik legjelentősebb mezőgazdasági területét mutatták be a tárcavezetőknek, benne a magyar mezőgazdaság hagyományait, a biogazdálkodás helyzetét, a genetikai állomány megőrzését a Hortobágyon. A keddi informális tanácskozáson áttekintették az állattenyésztéssel és a takarmányozással kapcsolatos kérdéseket, s egyeztettek a "tejcsomagról", amelynek kidolgozásában a magyar elnökség intenzív munkát folytat.
Utóbbi tartalmazza a tejtermelők és feldolgozók támogatását, a piaci átláthatóság növelését, a promóció erősítését - fogalmazott Fazekas Sándor emlékeztetve, hogy az Európai Parlament június végén szavaz a tejcsomagról.
Dacian Ciolos uniós biztos szerint az állattenyésztés kérdését nem csupán gazdasági, hanem területi és környezetvédelmi szempontból is vizsgálni kell. A biztos reményét fejezte ki, hogy a magyar elnökség hatékony előkészítő munkája után a lengyel elnökség idején sikerül döntést hozni ebben a kérdésben. Hozzátette: a dokumentumot felülvizsgálati záradékkal látják el, miszerint 2014-ben meg kell vizsgálni, milyen intézkedésekre lesz még szükség "a tejkvóta megállapítása előtt".
Dacian Ciolos a sajtókonferencián üdvözölte Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök döntését a gabonaexport feloldásáról. Ugyanakkor - mint fogalmazott - meg kell vizsgálni, hogy az intézkedésnek milyen hatása lesz a térségünkre annak ismeretében is, hogy vannak európai régiók, ahol jelentős az aszály az idén. A területalapú támogatásokról szólva - kérdésre válaszolva - az EU mezőgazdasági biztosa elmondta: erről a bizottság őszre alakítja ki az álláspontját.
Ugyanakkor fontosnak nevezte a kiegyensúlyozott kifizetéseket a tagállamok között, mert "a jelenlegi nagy különbségek megmagyarázhatatlanok és politikai szempontból elfogadhatatlanok" - közölte Dacian Ciolos Debrecenben. A sajtókonferenciával befejeződött Debrecenben az uniós agrárminiszterek informális találkozója. A delegátusok kora délután elutaztak Debrecenből.