2011. május. 26. 20:36 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 26. 20:28 Világ

Az egész világ örül Mladics elfogásának

Széles körű nemzetközi elismerést váltott ki Ratko Mladics volt boszniai szerb hadsereg-főparancsnok csütörtöki letartóztatása.

A jugoszláv utódállamok közül Horvátország és Szlovénia miniszterelnöke, illetve Bosznia-Hercegovina horvát és muzulmán vezetői üdvözölték Mladics elfogását. Visszafogottabban nyilvánítottak véleményt a boszniai Szerb Köztársaság vezetői. Jadranka Kosor horvát miniszterelnök közölte: reméli, hogy nemsokára Goran Hadzics, a horvátországi szerbek háborús bűnökkel vádolt egykori vezetője is kézre kerül. Kosor biztosította Szerbiát, hogy Horvátország a NATO- és EU-országokkal együtt továbbra is támogatja euroatlanti integrációját.

Borut Pahor szlovén miniszterelnök jelentős napnak nevezte a csütörtökit, amely szerinte egy lépéssel közelebb viheti a megbékéléshez a térség országait. Mladics elfogását Zeljko Komsics, Bosznia-Hercegovina háromtagú államelnökségének horvát képviselője is üdvözölte, ugyanakkor azzal vádolta Belgrádot, hogy már korábban is tisztában volt azzal, hol rejtőzik a volt tábornok.

Bakir Izetbegovics, az államelnökség muszlim tagja elárulta, hogy a boszniai biztonsági szolgálatok együttműködtek a szerb hatóságokkal Mladics letartóztatásában, ugyanakkor ennél pontosabb információt nem közölt. Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság (RS) elnöke hangsúlyozta, hogy Mladics letartóztatásával Szerbia eleget tett a boszniai háborúnak (1992-1995) véget vető daytoni megállapodásból származó nemzetközi kötelezettségeinek. Dodik igazságos tárgyalást követelt Mladics perében, valamint kérte, hogy állítsák törvény elé a boszniai muszlim hadsereg egyes extábornokait is. Történelminek minősítette a nemzetközi igazságszolgáltatás számára a csütörtöki napot Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára. Ban Ki Mun megköszönte Boris Tadics szerb elnök és a szerb kormány erőfeszítését, amelyet Mladics őrizetbe vétele érdekében fejtettek ki.

Az Európai Unió azt óhajtja, hogy Ratko Mladicsot haladéktalanul adják ki Hágának - hangsúlyozta csütörtökön a fejleményt üdvözölve az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Catherine Ashton szerint a boszniai szerb hadsereg egykori parancsnokának az elfogása "fontos lépés Szerbia és a nemzetközi igazságszolgáltatás számára". Stefan Füle, az unió bővítési kérdéseiért felelős EU-biztos közölte: Szerbia eltávolított egy nagy akadályt az EU-taggá válás útjából. Külön kiemelte, hogy Boris Tadics szerb elnök fontos szerepet tölt be a nyugat-balkáni térség megbékélésének és stabilizálódásának előmozdításában.

Serge Brammertz, a hágai törvényszék ügyésze szerint Mladic letartóztatásával Szerbia "teljesítette egyik nemzetközi kötelezettségét". Brammertz elismerte, hogy bő egy héttel ezelőtt még nagyon negatív értékelést adott az ENSZ Biztonsági Tanácsának küldött jelentésében a Mladic elfogását célzó szerb műveletekről. Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke nyilatkozatban üdvözölte Mladic letartóztatását. "Ez jó hír Szerbiának, jó hír a térség stabilitása szempontjából, és új lendületet ad Szerbia EU-csatlakozási folyamatának" - fogalmazott Buzek. 

Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár szintén nyilatkozatban adott hangot örömének. Megfogalmazása szerint Mladics "kulcsszerepet játszott a balkáni és az európai történelemnek a legsötétebbek közé tartozó epizódjaiban". Barack Obama amerikai elnök közleményben fejezte ki elismerését Boris Tadics szerb elnöknek és kormányának a Ratko Mladics felkutatása és bíróság elé állítása érdekében tett erőfeszítéseiért, és jelezte: Washington arra számít, hogy a volt tábornokot haladéktalanul Hágába szállítják. 

Obama leszögezte, hogy az Egyesült Államok Nürnberg óta erkölcsi kötelességének, valamint a béke és a stabilitás kulcselemének tekinti a háborús és az emberiesség elleni bűncselekmények miatti felelősségre vonást. Rendkívül jó hírnek nevezte  Ratko Mladics őrizetbe vételét a német kormány. Guido Westerwelle külügyminiszter nyilatkozatában úgy értékelte, hogy Szerbia ezzel teljesítette az EU régóta fennálló követelését. Berlin amellett van, hogy Szerbia számára világos európai perspektívát biztosítsanak - mondta. 

Történelmi pillanatnak nevezte Mladics elfogását William Hague brit külügyminiszter. Nyilatkozatában közölte: Mladics kézre kerítése történelmi pillanat a térség számára, amelyet "szétszabdaltak az 1990-es évek rettenetes háborúi".

Ratko Mladicsot "szörnyűséges bűncselekményekkel" vádolják, és ezért "helyénvaló", hogy végre szembesüljön a nemzetközi igazságszolgáltatással - közölte Hague, aki szerint a brit kormány most azt várja, hogy Mladics "gyorsan" Hágába kerüljön, az ellene megfogalmazott vádak a nemzetközi törvényszék előtt hivatalosan is elhangozzanak.

Hirdetés