Világ MTI 2011. május. 13. 18:02

Húszmilliárd forint kártérítést fizet a LimeWire

Csaknem húszmilliárd forint (105 millió dollár) kártérítést fizet a LimeWire fájlcserélő szolgáltatás, miután megállapodás született a zenei kalózkodás miatt ellene indított perben.

A 2000 augusztusában indult fájlcserélő (peer to peer, P2P) alkalmazást az Amerikai Hanglemezkiadók Szövetsége (RIAA) perelte be 2006-ban, miután az ingyenes és a fizetős kliensszoftver arra épült, hogy a többmilliós felhasználói tábor megossza egymás zenei könyvtárait.

A limewire.com működését tavaly októberben függesztették fel, és öt hónappal később meg is született a fájlcserélő ellen fellépő 13 zenei vállalatnak kedvező ítélet. A zenei kalózkodás felszámolásáért harcoló szervezetek elégedettek a New York-i bíróság ítéletével, mert szerintük a LimeWire óriási károkat okozott a zeneiparnak, ezrek kerültek miatta az utcára, és így a feltörekvő előadók is kevesebb lehetőséghez jutottak.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.