A pakisztáni titkosszolgálat törleszt a CIA-val szemben?
A pakisztáni sajtó közölte az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) iszlámábádi irodavezetőjének állítólagos nevét; fél éven belül ez a második ilyen kiszivárogtatás, és az első azóta, hogy amerikai kommandósok végeztek Oszama bin Laden terroristavezérrel. Elképzelhető, hogy ez bosszú a pakisztáni titkosszolgálatok részéről.
A pakisztáni sajtó közölte a CIA helyi irodavezetőjének állítólagos nevét, de az AP amerikai hírügynökség információi szerint a sajtóban közölt név téves. Mindazonáltal egy vezető amerikai titkos ügynök személyének felfedése a pakisztáni hadsereg és titkosszolgálatok bosszúja lehet azért, mert saját országukban szégyenítették meg őket az al-Kaida irányítója elleni rajtaütéssel. Az eset tovább ronthatja az amúgy is megromlott viszonyt Washington és Iszlámábád között.
Az ARY pakisztáni kereskedelmi tévéadó múlt pénteken közölte a CIA-irodavezető nevét, majd másnap a Nation című szélsőjobboldali lap is. Az ARY hírigazgatója azt mondta, az újságíró felelős azért, hogy az általa közölt hír tényeken alapuljon. A pakisztáni titkosszolgálatok hétfőn nem kommentálták közlést, ahogy az Egyesült Államok iszlámábádi nagykövetsége sem. Az AP nem hozta nyilvánosságra az irodavezető nevét. Egyelőre nem tudni, hogy az amerikaiak visszahívják-e emberüket Pakisztánból.
Egy korábbi pakisztáni titkosszolgálati vezető, a törzsi területért is felelős Aszad Munír azt mondta, kevés ember tudja, hogy hívják a CIA iszlámábádi irodavezetőjét. Nevének közlése ugyanakkor nem veszélyezteti szükségszerűen a biztonságát. A titkosszolgálatoknál az embereknek fedőnevük van. Az ő neve - Munír - közismert. Valakinek az élete csak akkor kerül veszélybe, ha a neve mellett szerepel a fényképe is - tette hozzá.
Tavaly decemberben a CIA visszahívta Pakisztánból akkori irodavezetőjét, miután kiléte nyilvánosságra került, amit veszélyesnek találtak. Neve akkor jelent meg a helyi sajtóban, amikor egy pakisztáni ügyvéd az amerikai drónok pakisztáni támadásainak áldozatai nevében készült pert indítani. Akkoriban felmerült a gyanú, hogy a pakisztáni titkosszolgálatok belső hírszerző ügynöksége az amerikai irodavezető nevének közlésével akarta megtorolni a szervezet vezetőjének megnevezését egy amerikai perben, az indiai Mumbai városában 2008-ban pakisztáni szélsőségesek által elkövetett terrortámadások ügyében. A pakisztáni hivatal tagadta a kiszivárogtatás tényét.