2011. április. 05. 13:44 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 05. 13:57 Világ

Eltávolították a Nobel-díjas Junuszt bankja éléről

Elvesztette a jogi csatát a mikrohitelezés úttörőjének számító Muhammad Junusz Nobel-békedíjas közgazdász: a bangladesi legfelsőbb bíróság kedden hozott döntése értelmében nem maradhat tovább az általa alapított Gramín Bank élén.

Nem maradhat bankja élén a mikrohitelezés atyjaként ismert Junusz. Az alapító azonnali elmozdítását a dél-ázsiai ország központi bankja kérte márciusban arra hivatkozva, hogy a 71 éves közgazdász már jóval túllépte a kötelező, 60 éves nyugdíjkorhatárt. Ezt a lépést a dakkai felsőbíróság már jóváhagyta, így Junusz a legfelsőbb bíróságnál fellebbezett az elbocsátásáról szóló döntés ellen. "A beadványt elutasítottuk" - jelentette ki a zsúfolt tárgyalóteremben Hairul Hak, a legfelsőbb bíróság elnöke. Mahbub-e-Alam főügyész ezután közölte, hogy Muhammad Junusz nem maradhat tovább a Gramín Bank ügyvezető igazgatói székében.

A 2006-ban Nobel-békedíjjal kitüntetett közgazdász nem jelent meg a bíróságon, és egyelőre nem kommentálta az ügyében született végérvényes döntést. Korábban úgy nyilatkozott, hogy a bangladesi kormány azért akarja őt megfosztani posztjától, mert teljesen ellenőrzése alá akarja vonni a szegénység felszámolására létrehozott pénzintézetet, amelyben az államnak 25 százalékos tulajdonrésze van.

Junusznak már régóta fagyos a viszonya Sejk Haszina Vazed miniszterelnökkel. A kormányfő szerint a Gramín Bank és más mikrohitelezéssel foglalkozó pénzintézetek túl magas kamatokat számítanak fel, és "a szegény adósok vérét szívják".

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.