Berlusconi a menekültáradat megállításáról tárgyal Tunéziában
Csaknem 23 ezer, túlnyomórészt tunéziai menekült érte el a parányi fölközi-tengeri szigetet, Lampedusát azóta, hogy január közepén a népharag megdöntötte Zin el-Abidin ben Ali tunéziai elnök hatalmát.
Az Észak-Afrikából, jórészt Tunéziából kiinduló, az olaszországi Lampedusát sújtó menekültáradat megszüntetéséről tárgyalt hétfőn tunéziai villámlátogatásán Silvio Berlusconi olasz kormányfő, aki vendéglátóival megállapodott a problémát kezelni hivatott "technikai bizottság" létrehozásáról.
Csaknem 23 ezer, túlnyomórészt tunéziai menekült érte el a parányi fölközi-tengeri szigetet azóta, hogy január közepén a népharag megdöntötte Zin el-Abidin ben Ali tunéziai elnök hatalmát. "Egy baráti országban vagyunk, hogy megoldjuk a bevándorlók jelentette problémát" - mondta Berlusconi Tunisz óvárosában, a barátság és az együttműködés légkörét emlegetve. Előző nap még úgy nyilatkozott, reméli, hogy az "erőtlen, nem választott" tunéziai kormány megtalálja a módját, hogy a rendőrség képes legyen ellenőrzése alá vonni a helyzetet, megakadályozva, hogy újabb menekültek keljenek útra.
Berlusconi tunéziai vezetőkkel - Fued M'Bazaa ideiglenes államfővel és Bedzsi Kaid esz-Szebszi miniszterelnökkel - folytatott tárgyalásai után elmondta: Roberto Maroni olasz belügyminiszter kedden Tuniszban véglegesíti a "technikai bizottságra" vonatkozó megállapodást. Az olasz miniszterelnök elmondta azt is, miszerint kormánya pénzügyi segítséget nyújt Tunéziának, hogy az hatékonyan ellenőrizhesse az arab ország földközi-tengeri partvidékét. Berlusconi ígéretet tett arra, hogy "civilizált módon" toloncolják majd haza az Olaszországba érkezett tunéziai menekülteket.
Az olasz miniszterelnökre - akinek a parlamentben szüksége van a bevándorlásellenes Északi Liga képviselőinek szavazataira - erőteljes nyomás nehezedik otthon, hogy vessen véget a menekültválságnak. Róma segítséget kért a többi nyugat-európai országtól, rámutatva, hogy a menekültáradat nem csak Olaszország gondja. A menekültek - zömmel munkanélküli fiatalok - Franciaországba vagy más országba akarnak továbbutazni Itáliából, oda, ahol a családtagjaik élnek, vagy ahol munkát vállalnának.