2011. április. 01. 15:13 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 01. 15:08 Világ

Belpolitikai vihar a belga herceg kongói útjából

A királyi család busás állami járandóságának megkurtítása is szóba került Belgiumban azt követően, hogy a napokban kiderült: II. Albert király kisebbik fia, Lóránt herceg nemrégiben titokban látogatást tett az egykori belga gyarmat Kongóban, ráadásul figyelmen kívül hagyva a család és a kormányzat kifejezett kérését.

A 47 éves herceg, aki már eddig is az uralkodói család fekete bárányának számított, saját közlése szerint magánlátogatásra utazott Kinshasába és Katangába március 15-22. között. A botrány kirobbanása után környezetéből azt közölték, hogy tanulmányúton járt, elsősorban azzal a céllal, hogy az erdőirtás elleni küzdelmet tanulmányozza az afrikai országban a vezetése alatt álló belga alapítvány számára.

Kiderült azonban, hogy az úthoz sem családja, sem a kormány nem adta hozzájárulását - a belga hagyományok értelmében ilyen esetekben a kabinettel is konzultálni kell. Yves Leterme ügyvezető miniszterelnök a parlament előtt felszólalva hangoztatta, hogy személyesen, sőt írásban is kérte a hercegtől, mondjon le a látogatásról. Lóránt ráadásul találkozott Joseph Kabila elnökkel is.

Felszólalásában Leterme hangsúlyozta, hogy a hercegi státus nemcsak jogokkal, hanem kötelezettségekkel is jár. A jogok közé tartozik a királyi család tagjainak közpénzből évente fizetett járandóság, amely Lóránt esetében 210 ezer euróra rúg. Kötelesség ugyanakkar "visszafogottság és elővigyázatosság" tanúsítása minden olyan cselekedet vagy utazás esetében, amelynek politikai vetülete is lehet - hívta fel a figyelmet a miniszterelnök. Hozzátette: a herceg számára fennáll annak a lehetősége is, hogy lemondjon a jogairól.

Egyes politikusok ennél is tovább mentek. Az ország jelenleg legnépszerűbb pártja, az Új Flamand Szövetség (N-VA) egyik képviselője javasolta, hogy a herceget fosszák meg járandóságától, és a pénzt osszák szét civil szervezetek között. A vita belpolitikailag is érzékeny időszakban érkezett. Miközben az ország immár világrekorder lett abban, hogy a választások után leghosszabb ideig nem tudott kormányt állítani, egyre többször felvetődik Flandria és Vallónia kettészakadásának veszélye. Márpedig a két országrészt egybetartó kapcsok egyik legfontosabbika az uralkodóház, illetve általánosságban a monarchia intézménye.

Lóránt herceg már korábban is számos alkalommal került az újságok címlapjaira, egyebek között nagymértékű gyorshajtásai miatt vagy éppen afölötti zajos méltatlankodásaiért, hogy itt-ott nem adják meg neki a hercegnek kijáró elbánást.

Hirdetés
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. január. 08. 13:14

Hipóval mosott tojás, tesztek horribilis áron, na meg a rendeleti kormányzás – emlékszik, milyen volt a covid magyar módra?

Magyarország az a hely, ahol az öt éve elkezdődött világjárvány a túlárazott és felesleges beszerzésekről, a kormányzati propagandáról, az oroszok és a kínaiak helyzetbe hozásáról, a parlamenti demokrácia szembeköpéséről és az információk eltitkolásáról szólt. No és persze a nyunyókáról.