2011. március. 31. 14:27 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 31. 14:37 Világ

Kóstolgatja egymást Kína és Japán

Súlyos kifogását fejezte ki az új japán tankönyvek ellen a kínai külügyi szóvivő csütörtökön, amiért azokban Japán területének részeként tüntetik fel a Tiaojü-szigeteket (Diaoyu). Egyúttal cáfolta, hogy egy kínai helikopter túl közel repült volna a japán védelmi erők egyik rombolójához a Kelet-kínai-tengeren.

"A Tiaojü-szigetek és a hozzá tartozó szigetecskék ősidők óta Kína területének részét képezik, s felettük Kína vitathatatlan szuverenitással rendelkezik. Azok a szavak és tettek, amelyek ennek megváltoztatására irányulnak, hiábavalók" - hangoztatta Csiang Jü (Jiang Yu) a tájékoztatóján. A japán oktatási tárca szerdán jelentette be, hogy engedélyezte az új középiskolai tankönyvek használatát. Az állampolgári ismeretek hét tankönyvében állítják, hogy a Tiaojü-szigetek (japán nevükön Szenkaku-szigetek) Japánhoz tartoznak. 

A külügyi szóvivő egy másik kérdésre válaszolva visszautasította azt a japán vádat, hogy még a múlt szombaton a kínai állami óceánhivatal helikoptere veszélyesen megközelített egy japán katonai vízi járművet. A helikopter szokásos járőrözést végzett, s betartotta a szükséges biztonsági távolságot a japán rombolótól - jelentette ki Csiang. 

 

AP

A japán média hevesen bírálta a kínai helikopter manőverét, utalva arra, hogy a szigetország éppen a földrengés és szökőár okozta károk felszámolásával küszködik. Tokió tiltakozott Pekingnél a történtek miatt. "A helikopter tevékenysége nem hozható összefüggésbe a japán katasztrófamentés erőfeszítéseivel" - szögezte le a kínai szóvivő. Hozzátette: Peking és Tokió különböző álláspontot képvisel a Kelet-kínai-tenger bizonyos területeit illetően. Csiang egyúttal felszólította Japánt a felelős hozzáállásra és arra, hogy ne tegyen olyat, amivel a jövőben bonyolultabbá tenné a helyzetet, és hátrányosan befolyásolná a kétoldalú kapcsolatokat. 

Kína és Japán 2008 júniusában elvi megállapodásra jutott a kelet-kínai-tengeri kérdésben, és 2010 júliusában megtartotta a megállapodás végrehajtásáról szóló tárgyalások első fordulóját. 2010 őszén azonban egy kínai halászhajónak a vitatott hovatartozású szigetekhez közeli vizeken való feltartóztatásával és kapitányának fogva tartásával diplomáciai összecsapások sorozatára került sor a két ország között, amiket civil tiltakozások sora kísért mindkét országban.

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.