Japánnak is kell segély
Tízmillió forint értékű segéllyel támogatja a földrengés és szökőár sújtotta, nukleáris válságtól is szenvedő Japánt az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) Magyar Bizottsága, amelynek vezetője elmondta: a rendkívüli katasztrófa és az egyszerre felmerülő rendkívül sokféle gond miatt a világ egyik legfejlettebb országaként ismert szigetország is segítségre szorul, bár a segítségnyújtás ilyenkor eltér a fejlődő országokban tapasztalt gyakorlattól.
A segítségnyújtásról szóló közleményében az UNICEF Magyar Bizottsága hangsúlyozza, hogy a becslések szerint 70 ezer gyerek maradt fedél nélkül Japán északkeleti részén a katasztrófa következtében. Az adományokból az UNICEF Japán Bizottságának munkatársai és önkéntesei azonnali segítségként 36 tonna palackozott ivóvizet, higiéniai felszereléseket, pelenkát, 200 ezer darab gyerek alsóneműt osztottak szét a Mijagi prefektúra átmeneti szállásain élő gyermekes családoknak. A szállásokon hamarosan úgynevezett gyermekbarát területeket alakít ki az UNICEF, hogy a gyerekek figyelmét különböző játékos foglalkozásokkal kössék le.
Japánban fejlett az infrastruktúra, az újjáépítés hosszú távon könnyebben zajlik majd - fejtette ki az MTI-nek Kecskeméti Edit, az UNICEF Magyar Bizottságának igazgatója. A fejlődő országokban egy-egy földrengés vagy szökőár után 5-10 év is kell ahhoz, hogy normalizálódjon a helyzet - vélekedett a szakember, példaként említve a délkelet-ázsiai cunami vagy a pusztító haiti földrengés utáni helyzetet. A szegény országokban nincs elegendő kapacitás - gépek, építőanyag, szakértelem - az újjáépítéshez, az ipari országoknál azonban ez nem így van, minden forrást felhasználnak - fűzte hozzá.
A világ egyik legfejlettebb országának számító Japánban rendelkezésre állnak az áruk, a termékek és a szolgáltatások, nem kell feltétlenül külföldről beszállítani. Könnyebb eljuttatni a segélyeket, nem kell attól tartani, hogy nem érnek célba. Szélesebb körben érhető el orvosi és pszichológiai segítség - mutatott rá Kecskeméti Edit, megjegyezve hogy a szervezet munkatársainak fontos feladata lesz a traumatizált gyermekek pszicho-szociális támogatásának megszervezése.
Az UNICEF egyfelől irodát működtet Japánban, másfelől társadalmi szervezetek révén is képviselteti magát. "Az ipari országokban e társadalmi szervezetek révén van jelen a szervezet, nincsenek külön programok. A munkát önkéntesek, partnerek és cégek támogatják" - fejtette ki a magyar bizottság igazgatója.
A szigetország kormánya és a lakossága évtizedek óta az UNICEF egyik legjelentősebb támogatója és adományozója. Az ENSZ Gyermekalapja most - tekintettel a katasztrófa mértékére - kivételesen nyújt átmeneti segítséget egy fejlett országnak, az ENSZ főtitkár kérésére. Kecskeméti Edit szerint a segítségnyújtás hangsúlyozottan átmeneti, a japán fél bizonyára jelzi majd, ha nem lesz szüksége további támogatásra.
Az UNICEF Magyar Bizottsága pénzbeli adománygyűjtést indított, hogy további támogatást nyújthasson a bajba került japán gyerekeknek. Adományozni a www.unicef.hu honlapon keresztül vagy átutalással lehet.