Világ MTI 2011. március. 20. 10:51

Líbiai akció: bírálják a német kormányt

Németország nyugati szövetségesei megütközéssel fogadták, hogy a Merkel-kormány nem támogatta az ENSZ Biztonsági Tanácsának a Líbia feletti légtérzárral kapcsolatos határozatát, és a katonai beavatkozásban való részvételt elutasítva - Oroszország és Kína társaságában - tartózkodott a szavazástól.

Vasárnapi sajtóértesülések szerint elsősorban az Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia és Kanada adott hangot neheztelésének az előző napi párizsi csúcskonferencián. Ennek nyomán - mint a Welt am Sonntag írta - Angela Merkel kancellár egyfajta diplomáciai kármentésbe kezdett.

A találkozó után a kancellár bejelentette, hogy országa nem vesz részt ugyan a Líbia elleni katonai akcióban, de a Németországban lévő amerikai katonai támaszpontokat felhasználhatják ahhoz. Merkel közölte azt is, hogy ezen kívül Németország kész nagyobb felelősséget vállalni Afganisztánban. Mindez közvetlen utalás azokra az értesülésekre, amelyek szerint a német hadsereg, a Bundeswehr kész részt venni az Afganisztán feletti AWACS-felderítő repülésekben, hogy a líbiai katonai szerepvállaláshoz így tehermentesítse az amerikai, illetve NATO-erőket.

A konzervatív vasárnapi lapnak nyilatkozott a Kadhafival szemben álló líbiai ellenzék egyik vezetője is, hangoztatva: később majd emlékezni fognak arra, hogy a nemzetközi közösség mely országai álltak ki mellettünk, és melyek nem. Hozzáfűzte, hogy a líbiai diktátor feletti győzelem esetén minden érvényben lévő nemzetközi szerződést tiszteletben kívánnak tartani.

A líbiai katonai szerepvállalás elutasítása a kezdeti konszenzus után egyre inkább megosztja a német politikai pártokat is. A konzervatív CDU és a CSU vezető politikusai többségükben felsorakoztak Merkel mögött, bár Ruprecht Polenz, a külügyi bizottság elnöke fenntartásait fejezte ki a tartózkodás miatt, és nagyobb szolidaritást sürgetett. Az ellenzéki szociáldemokrata párt egyes vezetői ugyanakkor bírálták a kancellárt, azt hangoztatva, hogy a döntés Németország nemzetközi elszigetelődéséhez vezethet. Az ugyancsak ellenzéki Zöldek arra figyelmeztettek, hogy a német kormánynak nem Oroszország és Kína, hanem a demokráciáért harcoló erők oldalára kellene állnia. Fenntartás nélkül támogatta viszont a líbiai ENSZ-határozattal kapcsolatos német kormányzati magatartást a reformkommunista Baloldal pártja.

Egy tekintélyes, a kormányhoz közel álló szakértő-diplomata ugyancsak bírálta a döntést. Wolfgang Ischinger, a müncheni biztonsági konferencia igazgatója a Deutschlandfunk rádióállomásnak nyilatkozva azt hangoztatta: elegánsabb lett volna, ha a német kormány megszavazza a határozatot. A kancellárt is idézve Ischinger arra emlékeztetett, hogy a Németország egyetért a határozatban foglalt fő célkitűzésekkel. A kormánynak ezért támogatnia kellett volna a határozatot - vélte a diplomata, aki szerint mindehhez nyilatkozatban lehetett volna hozzáfűzni azt, hogy elvi támogatásról van szó, és katonai csapásban az ország közvetlenül nem vesz részt.

Vasárnapi kommentárok szerint a német kormányt minden bizonnyal választáspolitikai megfontolások is vezérelték a katonai közreműködés elutasításában. A mostani hétvégén ugyanis Szász-Anhalt tartományban, jövő vasárnap pedig Baden-Württembergben és Rajna-Pfalzban tartanak helyi parlamenti választásokat, és a német katonák külföldi bevetése felettébb népszerűtlen a lakosság körében.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.