Balos siker, szélsőjobbos előretörés a francia helyi választásokon
Rekordérdektelenség mellett zajlott vasárnap Franciaországban a részleges helyhatósági választások első fordulója: a franciáknak alig 44 százaléka vonult az urnákhoz, hogy újraválassza a megyei tanácsok tagjainak mintegy felét.
Az első becslések szerint az ellenzéki Szocialista Párt (PS) a szavazatok 25-30 százalékával végzett az élen. A kormányzó jobbközép Népi Mozgalom Uniója (UMP) 16-20 százalékot ért el, míg a szélsőjobboldali Nemzeti Front (FN) a szavazatok 14-17 százalékát szerezte meg. A kommunistákat és a Baloldali Pártot tömörítő Baloldali Frontra a választóknak 8-10 százaléka szavazott. Hasonló eredményt értek el a Zöldek.
A francia megyék közül jelenleg 58-ban a baloldal van többségben, a többi 42-öt a jobboldal irányítja. A közvélemény-kutatások szerint a kormánypárti többség mintegy húsz megyében nagyon törékeny, s azok is a szocialisták irányítása alá kerülhetnek a második fordulóban, amelyet jövő vasárnap tartanak.
"A Nemzeti Front nagy előretörést hajtott végre. Ez az első lépés az iránt a nagy megújulás iránt, amelyre honfitársaink vágynak" - kommentálta pártja eredményét Marine Le Pen, az FN elnöke. A közvélemény-kutatások szerint a szélsőjobboldal vezetőjének esélye van arra, hogy jövőre bejusson az elnökválasztás második fordulójába a szocialista jelölt oldalán, maga mögé utasítva az első fordulóban a jelenlegi államfőt.
A helyhatósági választásokon várható kormánypárti vereség ellenére Nicolas Sarkozy előre jelezte: a jobboldal nem köt szövetséget az FN-nel, s amennyiben ezt bármelyik UMP-s jelölt megteszi, azonnal kizárják a pártból.
Martine Aubry, a Szocialista Párt főtitkára viszont a kormány elleni büntetőszavazásként értékelte az eredményt, s arra kérte a franciákat, hogy a második fordulóban még inkább támogassák az ellenzéket, így fejezve ki a "változás iránti igényüket".